Severní Korea není jaderná velmoc a skandál kolem ruského vměšování do voleb v USA je vykonstruovaný. I tyto výroky zazněly na bilanční tiskové konferenci ruského prezidenta v Moskvě. Během vystoupení  Vladimir Putin potvrdil, že v březnu 2018 hodlá znovu kandidovat na prezidenta. Poprvé tuto informaci sdělil veřejnosti minulý týden v Nižním Novgorodě. Nyní uvedl, že nebude stranickým kandidátem.

„Budu kandidovat sám za sebe, ale samozřejmě se budu spoléhat na podporu politických sil,“ konstatoval Putin. Naznačil, že půjde o strany, s nimiž sdílí stejnou politiku. Stranu Jednotné Rusko, se kterou je spojován, však výslovně nezmínil.

ŠLO BY DOSAHOVAT LEPŠÍCH VÝSLEDKŮ

Ohledně programu prezident zkraje konference prohlásil: „Rusko musí mířit do budoucnosti, mít moderní politický systém, flexibilní hospodářství, špičkové technologie.“ K názorům svých kritiků se vyjádřil takto: „Lidé jsou dnes s lecčím nespo-kojeni, a mají pravdu. Šlo by dosahovat lepších výsledků, ale je třeba navrhnout něco reálného, ne efemerního.“

Volby na jaře roku 2018 budou už čtvrtým kláním Vladimira Putina o prezidentský post. V případě, že by znovu zvítězil, vládl by Rusku dalších šest let, tedy až do roku 2024. Poprvé stanul v čele země v roce 2000, uspěl i ve volbách na konci roku 2003. Potřetí za sebou kandidovat nesměl: v roce 2008 byl tedy vystřídán Dmitrijem Medveděvem, za jehož vlády zastával úlohu premiéra. Roku 2011 navrhl Medveděv straně Jednotné Rusko jako dalšího prezidentského kandidáta opět Putina, jenž se do nejvyšší funkce vrátil v roce 2012.

VŮDCE OPOZICE MIMO HRU?

Jak vyplývá z průzkumu agentury Romir, čtvrtina Rusů je rozhodnuta dát ve volbách hlas komukoliv jiné-mu než Putinovi. Celá třetina voličů je přesvědčena, že volby na situaci v Rusku nic nezmění. Průzkum společnosti Levada varuje, že k volebním urnám přijde jen slabá polovina Rusů.

Oficiálně zůstává ve hře o prezidentské křeslo i moderátorka Xenija Sobčaková, která je ale považována za nastrčenou loutku, mající pouze usnadnit Putinovi cestu k vládě. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj pravděpodobně nebude moci kandidovat, vzhledem k tomu, že ruský oblastní soud zamítl jeho odvolání proti podmíněnému odsouzení na pět let za okradení lesnického podniku Kirovles. Hlavním Putinovým vyzyvatelem zřejmě bude vůdce Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij.

Současný ruský prezident si už promyšleně připravuje půdu pro své znovuzvolení. Třeba i tak, že dal zelenou výstavě v galerii UMAM v centru Moskvy, která nese název SuperPutin a kde je ruský lídr vyobrazen třiceti výtvarníky v různých he᠆roických pózách. Na dnešní tiskové konferenci hovořil Putin čtyři hodiny a přenos vysílaly všechny hlavní ruské televize.