Telefonát ze zmíněné nahrávky se odehrál 5. září 2017. „Vaše aktivita k mojí osobě je neskutečně agresivní. Co je vám do toho, co jsem prodal a koupil? Co je vám do mého podnikání?“ ptá se Kočner Kuciaka. Novinář odpověděl, že to je věc celospolečenského zájmu kvůli pochybnostem, které se objevují kolem Kočnerova podnikání.

„Děláte velkou nadpráci a jsem přesvědčený o tom, že si vás někdo najal, že vás někdo za to platí. Nemohu vám to dokázat,“ uvedl podnikatel. „Ona to není pravda,“ oponuje Kuciak. 

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Novináře Kuciaka před vraždou sledovali. Snímky zveřejnila italská televize

„Píšete lži… Jste hloupý a špatně si spojujete souvislosti. A hlavně vás někdo naviguje a já vím, kdo vás naviguje, pane Kuciak. Vím, kdo vás krmí informacemi, ale vy si musíte uvědomit, že jste jednostranně informován účelově lidmi, kteří páchají trestnou činnost a já se jim snažím v páchání této činnosti zabránit,“ říká Kočner novináři.

„Nevím, koho konkrétně máte na mysli. Jsem novinář a komunikuji s kdekým, ale nikdy nešel první impulz od nikoho jiného,“ odpověděl Kuciak. „Vy nejste novinář, jste malý pisálek, který píše na objednávku. Do novináře máte velmi daleko,“ odpovídá Kočner. 

Výhrůžky

„Jste velmi osobní a zlý člověk, jehož někdo úkoluje. Věřte mi, že přijdu na to, kdo,“ řekl tehdy do telefonu Kuciakovi kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner. „Někdo vás za to platí?“ zeptal se také.  „Nikdo mě neplatí,“ odpověděl redaktor.

„Můžete si být jistý, že se začnu vám osobně, pane Kuciak, speciálně věnovat,“ říká Kočner. „To je výhrůžka?“ ptá se novinář. „Proč? V klidu vám to říkám,“ odpovídá Kočner. 

„Teď se začnu zajímat já o vás, pane Kuciak, o vaši matku, o vašeho otce, o vaše sourozence, o všechny se začnu zajímat a budu i já zveřejňovat vše, co na vás najdu,“ řekl. „Víte, kdo zatahuje to takovýchto sporů rodinu?“ odpověděl Kuciak. Kočner se na Kuciaka následně vulgárně obořil s tím, že i on zatahuje do těchto věcí jeho rodinu a ani o tom neví. „Nedělám to úmyslně,“ řekl Kuciak.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Kauza Kuciak pokračuje. Slovenská prokuratura očekává další obvinění

„Jakmile zjistím nějakou špínu, nějaké přešlapy u vás, u celé vaší rodiny, trestné činy u vás a vaší rodiny, buďte si jistý, že to rovněž zveřejním jako vy. Ale rovněž s důkazy, bez důkazů ne, jen s důkazy, takže budu hledat. Budete první, který bude zveřejněn na mé internetové stránce, věnuji vám jako prvnímu novináři čestné místo. Pokud jste slušný a čestný, tak tam nebudete, ale já si to nemyslím,“ pokračoval Kočner.

„Doufám, že tam nebudu,“ odpověděl Kuciak. „Nashledanou, věřte tomu, že budete,“ loučí se do telefonu Kočner. 

O dva dny později, 7. září, podal podle serveru Aktuality.sk Kuciak na slovenské Generální prokuratuře trestní oznámení. To pak přešlo na krajskou a okresní prokuraturu. Za více než měsíc byl pak Kuciak ve věci i vypovídat. 

Jen o jedné otázce

„Došel jsem za paní policistkou. Už ve dveřích mi poděkovala za to, že jsem přišel, ale že to možná bude o jedné otázce: kde jsem přijal hovor? Měla pravdu, skončili jsme po jedné otázce. Věc vyšetřovat nemůže, protože hovor jsem přijal v Ružinově. Předá to tedy místně příslušnému kolegovi,“ napsal Ján Kuciak na svém facebooku 20. října 2017. Dne 21. února 2018 pak Kuciaka zavraždili. Největší podezření směřuje právě k Marianu Kočnerovi, upozorňuje web Aktuality.sk.

Zásah slovenské policie proti obviněným v kauze vraždy Ladislava Basternáka
Údajná objednavatelka Kuciakovy vraždy čelí dalšímu obvinění. Znovu jde o vraždu

Národní kriminální agentura nenašla ani po vraždě důvod pro zahájení stíhání a 23. března věc znovu odmítla. Okresní prokuratura ještě koncem dubna 2018 tvrdila, že verbální projev Kočnera vůči Kuciakovi je možné hodnotit jako společensky nevhodný, ale nenaplnil znaky skutkové podstaty přečinu nebezpečného vyhrožování,“ píše server. 

V září policie zadržela tři muže a jednu ženu, kteří byli z vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky obviněni. Obviněný Zoltán Andruskó během výslechu označil jako objednavatele vraždy právě Mariána Kočnera. 

Ve vězení

Kontroverzní podnikatel, který na sebe poprvé výrazněji přitáhl pozornost v roce 1998, kdy se pomocí pochybné bezpečnostní služby pokusil ovládnout komerční televizi Markíza, je momentálně ve vězení kvůli falšování směnek v hodnotě 69 milionů eur (1,78 miliardy korun).

Právě aktivitám Kočnera se Kuciak velmi intenzivně věnoval. V roce 2017 byl Kočner dokonce jedním z hlavních témat jeho článků. Slovenský Denník N v říjnu uvedl, že 23 z 52 textů, které novinář napsal od začátku minulého roku, se zabývalo kontroverzním slovenským podnikatelem. 

Andrej Kiska
Kiska v novoročním projevu: Loňský rok změnila vražda Kuciaka