Plevneliev byl sice v neděli z 18 kandidátů nejúspěšnější, nepodařilo se mu však nashromáždit požadovanou nadpoloviční většinu hlasů.

Podle průzkumů dvou nezávislých agentur pro Plevnelieva, který má podporu vládní strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), hlasovalo 40 respektive 41 procent voličů a pro druhého Kalfina 30 respektive 27 procent.

Ústřední volební komise oznámila, že účast byla nadpoloviční. Předcházelo tomu bezprecedentní hodinové prodloužení hlasování s argumentem, že před mnoha volebními místnostmi se na poslední chvíli vytvořily dlouhé fronty. Toto rozhodnutí volební komise ihned kritizovali opoziční politici, kteří to označili za pokus o manipulaci.

Podle agentury AP bylo hlasování provázeno řadou porušení pravidel a mimo jiné se objevila tvrzení o nákupech hlasů. Mezinárodní pozorovatelé vyslovili obavy o spravedlivý průběh voleb. Podobná zjištění by mohla znamenat překážku na cestě Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu osob, který funguje v rámci skupiny evropských zemí především z řad Evropské unie. Vstup do „Schengenu“ byl dosud Bulharsku odpírán mimo jiné kvůli rozšířené korupci.

„Existují obavy z rozsáhlého skupování hlasů a z manipulací při jejich sčítání,“ citovala AP představitele monitorovacího týmu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nevládní organizace pro boj s korupcí Transparency International odhadla, že v nejchudší zemi Evropské unie by až dvacet procent voličů mohlo svůj hlas prodat.

Téměř sedm milionů registrovaných voličů mělo v neděli možnost mezi 18 kandidáty vybírat nástupce socialistického prezidenta Georgiho Parvanova. Tomu končí druhý mandát a potřetí už podle ústavy kandidovat nemohl. Prezident má v Bulharsku spíše reprezentativní úlohu: je vrchním velitelem ozbrojených sil a reprezentuje zemi v zahraničních vztazích.

Bulhaři v neděli zároveň volili 264 zástupců do místních orgánů správy. Favoritem tohoto hlasování byla konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova. Předběžné výsledky signalizují úspěch dosavadní sofijské starostky Jordanky Fandakové reprezentující GERB. Naopak nejistý je výsledek vládní strany v oblastech s velkým počtem muslimského obyvatelstva na jihu země, kde mají oporu proturecké strany.