Hamyd, který veškerá obvinění popírá, je švagrem Chérifa Kouachiho, který se svým bratrem Saidem loni 7. ledna přepadl pařížskou redakci Charlie Hebdo. Zavraždili přitom 12 lidí. Po dvou dnech je policie dopadla a při přestřelce zabila.

Původně byl Hamyd podezřelý i ze zapojení do tohoto útoku. Jeho spolužáci ze střední školy ale tehdy zahájili úspěšnou kampaň na sociálních sítích, ve které ho hájili a poukazovali na to, že byl v době napadení časopisu ve škole.

Zatykač na něj byl vydán minulý měsíc kvůli jinému udání. Jeho sestra Khadija na policii oznámila, že odjel vlakem přes Maďarsko a Srbsko do Bulharska, ačkoli jí tvrdil, že jede do Maroka. „Tato trasa odpovídá cestě, kterou většinou používají džihádističtí dobrovolníci, kteří se chtějí připojit k Islámskému státu v Sýrii či Iráku," stojí v zatykači.

Jestliže ho francouzský soud shledá vinným, hrozí mu až deset let vězení. Rozhodnutí bulharského soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. K vyhoštění musí dojít v příštích sedmi dnech, uvedla agentura AP.