Až 4600 lidí bylo při pokusu vstoupit do Bulharska vzato do vazby. Téměř třetina z nich, respektive přes 1400, pocházela z Iráku, ostatní většinou z Afghánistánu a Sýrie, uvedl server Novinite.com.

Čtěte také: Sedlák, co hostí uprchlíky: „Raději se nechám zavřít, než bych zavíral oči!"

Počet migrantů, kteří byli zadrženi naopak při pokusu dostat se ze země dál do Evropy, pak loni klesl na méně než 5000. V roce 2014 to přitom bylo na 9000 lidí.

Přes turecko-bulharskou hranici prochází jedna z hlavních tras, kterou do Evropy proudí většinou syrští uprchlíci ve snaze vyhledat na kontinentu bezpečný azyl. Bulharsko-turecká pozemní hranice je dlouhá 220 kilometrů. Na více než polovině této délky je plot, který má nelegálnímu překračování hranic bránit.

Migrační vlnu pomáhají svým unijním kolegům zvládat i čeští policisté. Šest z nich odjelo minulý týden právě do Bulharska a rovněž do Itálie, kde působí v rámci dvou společných operací unijní pohraniční agentury Frontex. V Bulharsku mají na starosti ostrahu pozemní hranice se Srbskem, v Itálii registraci migrantů v takzvaném hotspotu na ostrově Lampedusa.

Čtěte také: Aktivisté, kteří jdou z Berlína do Halabu, dorazili do Česka