Od 16. prosince byl virus ptačí chřipky odhalen na 14 bulharských farmách; v sedmi případech šlo o kachní farmy v Plovdivu. Jeden případ byl zaznamenán u divokých ptáků. Ve vesnici Manole, která leží v Plovdivské oblasti, bylo tento měsíc zlikvidováno 3150 kachen.

Čtěte také: Veterinární správa varuje chovatele před ptačí chřipkou

Výskyt ptačí chřipky byl dnes potvrzen i v Irsku. Podle irského ministerstva zemědělství byl vir odhalen u divokých kachen na jihovýchodě země. Kvůli potvrzení ptačí chřipky v Británii nařídilo Irsko minulý týden, aby byly drůbeží chovy umístěné do vnitřních prostor.

První výskyt ptačí chřipky na svém území ve čtvrtek ohlásilo také Slovensko. V bratislavském malochovu během vánočních svátků uhynulo celé hejno slepic. Později se potvrdila přítomnost viru ptačí chřipky. Jelikož šlo o soukromý chov, maso ani vejce se nedostaly do obchodní sítě.

Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a v Chorvatsku. Virus této choroby se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a později po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost - nepřežije více než polovina nakažených.

Čtěte také: Na jihozápadě Francie mají nový případ ptačí chřipky