Ministerstvo obrany v Sofii uvedlo, že v reakci na situaci v sousedních zemí a na vlnu běženců připraví společně s ministerstvem vnitra plány, jak hranice lépe zabezpečit. Ministerstvo vnitra následně oznámilo, že ve hře je zvýšené nasazení policie a také povolání vojska.

Běženci doposud na takzvané balkánské cestě do západní Evropy míří z Řecka přes Makedonii a Srbsko do Maďarska, kde se dostávají do schengenu. Členové schengenského prostoru mezi sebou neprovádějí hraniční kontroly, střeží jen společnou vnější hranici. V schengenském prostoru je i Řecko, to ale nemá společnou pozemní hranici s dalšími členy tohoto prostoru.

Budování plotu

Maďarsko kvůli vlně uprchlíků začalo na hranici se Srbskem budovat plot. Ve čtvrtek zvýšila bezpečnostní opatření také Makedonie, která u jižní hranice s Řeckem a také na severu u Srbska vyhlásila mimořádný stav. Část hranice s Řeckem je zablokována, Skopje chce běžence do země vpouštět jen po částech.

Bulharsko dosud zaregistrovalo jen několik tisíc běženců, Makedonie či Maďarsko udávají jejich počty v desetitisících. Sofia se však očividně obává, že nynější hlavní trasa by se mohla změnit a vést přes Bulharsko.

Bulharsko již v lednu ohlásilo, že chce prodloužit stávající plot na hranici s Tureckem. Toto pomezí od loňského roku střeží posílené jednotky pohraniční stráže.