„Laboratorní analýzy krávy, která strávila 15 dní v Srbsku a překročila hranice zpět (do Bulharska), jsou na všechny testované nemoci negativní,“ uvedl v pondělí ve svém prohlášení bulharská agentura pro bezpečnost potravin. „Nebude zabita a do konce tohoto týdne se vrátí ke svému stádu,“ potvrdila AFP mluvčí agentury Ekaterina Stoilová.

Příběh Penky vyvolal obrovskou pozornost na sociálních sítí a dostal se na titulky světových médií, poté co její majitel Ivan Haralampiev ze západobulharské vesnice Kopilovtsi před deseti dny zahájil boj za její záchranu.

Zvíře se odpoutalo od svého stáda poblíž vesnice Mazarachevo a překročilo hranice se Srbskem. Zde kráva strávila více než dva týdny, než ji místní farmáři identifikovali podle známek, které má v uších, a vrátili zpět do Bulharska.

Penka však svým návratem porušila přísná pravidla EU týkající se dovozu živých zvířat ze třetích zemích. To vyžaduje rozsáhlé papírování a záruky dokonalého zdravotního stavu zvířete, než vstoupí do unie.

Úřady proto Haralampievovi sice dovolili vzít si krávu zpět, ale pouze za podmínky, že jí za pár dní utratí. Místo toho zveřejnil její příběh v televizi, což vzedmulo obrovskou celosvětovou vlnu sympatií.

Do pondělí podepsalo online petici adresovanou institucím EU, která volala po její záchraně, více než 30 750 lidí, včetně bývalého člena skupiny Beatles Paula McCartneyho.

O Pence se dokonce v pátek mluvilo na tiskové konferenci Evropské komise v Bruselu, kde musela Anna-Kaisa Ikonenová, mluvčí komise pro oblast klimatu a energií zodpovídat četné dotazy novinářů na situaci kolem krávy.