Se svými požadavky včera organizátoři nedělních protestů seznámili novináře na tiskové konferenci v Sofii. Požadují, aby prezident a parlament vyhlásili za neplatné účty za elektřinu počínaje loňským prosincem. Členové energetického regulačního úřadu by měli být uvolněni z funkcí a postaveni před soud. Ve složení úřadu by napříště měla polovina míst patřit „občanům", což by mělo platit pro všechny státní kontrolní a regulační orgány.

Organizátoři demonstrací požadují zrušení daně z přidané hodnoty na dodávky elektřiny a chtějí, aby byly prošetřeny všechny vládní dohody od roku 2009 včetně privatizačních smluv. V seznamu návrhů se objevuje také požadavek odvolatelnosti poslanců z vůle občanů a zrušení poslanecké imunity. Změny by se měly stát součástí ústavní novely.

Seznam svých požadavků chtějí jeho tvůrci „bezodkladně" projednat s prezidentem Rosenem Plevnelijevem. Jednání by se mělo konat bez účasti zástupců politických stran a přímým přenosem by ho měl přenášet bulharský státní rozhlas a televize.

Podle analytiků není jasné, kdo za pořádáním demonstrací stojí. Sami organizátoři protestů tvrdí, že nechtějí založit žádnou politickou stranu ani nevládní hnutí, s politiky odmítají jednat. Bývalý bulharský prezident Georgi Parvanov, který se hlásí k opozičním socialistům, včera v rozhovoru pro server Novinite řekl, že levice podíl na pořádání protestů nemá. „Protesty v ulicích neorganizujeme, socialisté nejsou mluvčím demonstrantů," řekl Parvanov.

Dokládal: Bulharský regulátor zahájil proces odebrání licence

V Sofii se včera nedaleko parlamentu sešli lidé podporující premiéra Bojka Borisova. Nad svými hlavami nesli hesla „Bojko, nechceme rezignaci, chceme kontroly, rozsudky a změny" a fotografie odstupujícího předsedy vlády.

Vedení bulharské odbočky společnosti ČEZ, která se v minulých dnech stala jedním z terčů pouličních protestů, se včera setkalo se zástupci bulharských regionálních zastupitelstev. Podle agentury Focus starostové vyslechli názor české distribuční společnosti na způsoby cenotvorby a seznámili se s úsilím ČEZ vysvětlit občanům strukturu poplatků za odběr energie.

„ČEZ považuje vysoce kvalitní dodávku elektřiny za svou prioritu, ale bulharský regulátor přesto zahájil proces odebrání licence," řekl na setkání šéf bulharského zastoupení ČEZ Petr Dokládal. „Chápeme obavy lidí a jsme připraveni jednat s občany, spotřebitelskými organizacemi, místními úřady i státními institucemi, abychom objasnili všechny otázky, které spotřebitele zajímají," řekl Dokládal.