Na letáky si stěžovali i návštěvníci

Parkoviště, kam přijíždějí návštěvníci, aby si prohlédli bývalý koncentrák (byl první svého druhu po nástupu nacistů v roce 1933), je součástí vzpomínkového areálu. Muzeum Dachau viní před soudem, který začal ve středu, že nedaleká restaurace ignorovala jejich prosby, aby neprezentoval svůj podnik. To probíhalo tak, že po parkovišti chodili lidé ve firemním oblečení řetězce a rozdávali přijíždějících letáky. Restaurace BK je od tábora vzdálená asi 800 metrů. Na rozdávání reklamních lístků si opakovaně stěžovali i návštěvníci památníku.

Dr. Gabriel Hammerman, ředitel památníku, říká, že taková praxe je neuctivá, i proto, že pro mnohé návštěvníky je Dachau nejen památník, ale i hřbitov. Rozdávání letáků probíhalo několik let a památník ho toleroval a současně se snažil s restaurací dohodnout. Trpělivost prý vedení památníku došla letos v únoru, když se objevily na veřejnosti snímky zaměstnanců Burger Kingu ze dne, kdy v táboře znovu instalovali známou bránu s nápisem Arbeit macht frei. Tu ukradli neznámí pachatelé v roce 2014 a byla v listopadu 2016 nalezena v Norsku. Nacisté nápisy o práci, která osvobozuje, instalovali později na brány většiny koncentračních táborů po celé Říši.

Šéf pobočky dělal mrtvého brouka

Památník se pokoušel zkontaktovat s vedoucím pobočky Ronnym Ottou, ten se však setkání opakovaně vyhýbal. „Kdykoli jsme volali do pobočky, operátor nám sdělil, že pan Otto není přítomen." Ředitelství Dachau proto oslovilo vedení řetězce pro celé Německo, jestli by jim v jejich snaze nemohlo pomoci. Mluvčí Burger Kingu řekl serveru The Local, že „panna Ottu o ukončení rozdávání letáků žádali, ale ani na jejich naléhání akci neukončil a nepřistoupil ani na mimosoudní dohodu".

Zdroj: Youtube

Ředitelství Památníku Dachau proto podalo počátkem vřena tohoto roku na Ronnyho Ottu žalobu. Německá pobočka řetězce přiznala, že lituje, že situace dospěla až do tohoto momentu. Už v březnu se památníku podařilo dosáhnout u soudu předběžného opatření, aby Burger King přestal s rozdávání upoutávek, ale vedoucí pobočky Otta se odvolal. Proto začal tuto středu mnichovský soud případ projednávat.

Není to ovšem první problém tohoto druhu, který památník řešil. Ředitel Hammermann uvádí, že před 21 lety dávala letáčky s reklamou pod stěrače návštěvníků společnost McDonald´s. „Napsal jsem McDonald´s dopis a požádal je o řešení," říká ředitel památníku. Dodává, že obratem obdržel od manažer řetězce omluvný dopis s tím, že společnost záležitost okamžitě napraví. Boj s Burger Kingem o dvě desetiletí později se ukázal jako podstatně tvrdší oříšek. „Čekal jsem, že když jim napíšu, přestanou, ale oni se nenechali zastavit," dodává dr. Gabriel Hammermann.

Dachau, místo kde zmizel Josef Čapek

Dachau byl první nacistickým koncentračním táborem určeným především pro politické vězně. Byl založen v místě bývalé muniční továrny. Později se z něho stal stejný likvidační tábor jako řada dalších. Jeho branou prošlo od 30. let přes 200 tisíc vězňů ze třiceti zemí. V Dachau a jeho pobočných táborech zemřelo přes 35 tisíc lidí. Mezi vězni byl například český kardinál Josef Beran nebo spisovatel Josef Čapek. Bratr spisovatele a dramatika Karla Čapka tady zřejmě zahynul v posledních dnech války, datum ani místo úmrtí není známé.

Zdroj: Youtube