V prohlášení, které vysílala v přímém přenosu televizní stanice CNN, Bush opět pohrozil, že na návrh zákona, o němž by podle agentury Reuters měl Kongres hlasovat ve středu, použije své právo veta. Návrh předpokládá stažení amerických vojáků z Iráku v tomto a příštím roce.

"Jsem rozčarován, že demokratické vedení zvolilo tento směr," řekl Bush na adresu demokratické strany, která ovládá obě komory amerického Kongresu. "Rozhodli se učinit politické prohlášení. Je to jejich právo, ale je to špatné pro naše vojáky a je to špatné pro naši zemi. Přijmout zákon navrhovaný demokraty by znamenalo přijmout politiku, která přímo protiřečí mínění našich vojenských velitelů," dodal.

Sněmovna reprezentantů a Senát v pondělí sladily mírně se rozcházející verze návrhu zákona o financování operací v Iráku a v Afghánistánu. Podle konečného návrhu má být na tyto dvě války vyčleněno 124 miliard dolarů.

Zákon by ale zároveň nařídil vojákům zahájit od prvního října letošního roku stahování z Iráku, které by měli dokončit během následujících šesti měsíců, tedy do 31. března 2008.

Pokud Kongres zákon přijme a Bush jej vetuje, budou demokraté potřebovat k prosazení zákona proti prezidentově vůli dvoutřetinovou většinu hlasů v obou komorách. Tu nemají.

Vůdce demokratické senátní většiny Harry Reid, který říká, že válka v Iráku je "prohraná", přirovnal Bushe k prezidentu Lyndonu Johnsonovi, který poslal do Vietnamu posily koncem 60. let minulého století ve snaze "zachránit svůj politický odkaz", ale nakonec jen sledoval, jak narůstá počet amerických obětí.