Tam ještě před několika měsíci sváděli Američané prudké boje se sunnitskými povstalci. Spolu sprezidentem do Iráku přiletěli také ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a poradce pro národní bezpečnost Steven Hadley.

Vjednom znejnebezpečnějších míst Iráku má šéf Bílého domu jednat samerickými generály, premiérem Núrím al-Málikím a kmenovými vůdci.

Třetí návštěva prezidenta Bushe na iráckém bojišti probíhá týden před klíčovým jednáním amerického Kongresu, který bude posuzovat další americkou strategii vIráku.

Svou návštěvou chce prezident podle agentur svým kritikům ukázat, že nasazení rekordního počtu 160 tisíc amerických vojáků vIráku přes letošní léto je úspěšnou strategií.

„Bude to něco jako jednání válečné rady,“ popsal nečekanou návštěvu prezidenta vIráku mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. „Budou to poslední velké konzultace prezidentova týmu sIráčany předtím, než prezident Bush rozhodne o dalším postupu,“ dodal.

George Bush je vuplynulých měsících pod rostoucím tlakem Demokraty ovládaného kongresu, aby začal se stahováním amerických vojáků. Za čtyři roky od invaze vIráku padlo už 3700 Američanů.

V Iráku se George Bush zastavil na cestě do Austrálie, kde se zúčastní ekonomického summitu hlav států Asie a Tichomoří.