Poslanci Demokratické strany, kteří mají v Kongresu většinu, trvají na tom, aby byl v tomto zákoně zahrnut i časový plán stažení amerických vojáků z iráckého území. Bush s tím nesouhlasí a hrozí, že jejich návrh vetuje.

Bush se dnes asi na hodinu sešel s vedením obou komor Kongresu. Demokratičtí poslanci po setkání prohlásili, že prezidentovi návrh zákona pošlou a doufají, že ho podepíše.

"(Zákon) nechává vojáky na místě ještě podstatnou dobu s jistou hranicí, kterou žádalo množství amerických občanů i členů armády," prohlásil vůdce senátní demokratické většiny Harry Reid.

Republikáni, kteří poté vystřídali demokraty u mikrofonu, ale uvedli, že neexistuje žádná naděje, že by Bush podobný zákon podepsal. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner na dotaz, zda se po dnešní schůzce něco změnilo, odpověděl: "Ne."

To později potvrdil i Bílý dům. "Zdá se, že jsou odhodláni poslat prezidentovi návrh zákona, který on nepřijme," řekla mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

Sněmovna reprezentantů chce, aby zákon o financování obsahoval podmínku, že američtí vojáci budou z Iráku staženi do 1. září příštího roku. Senátní návrh počítá se zahájením stahování vojsk už letos. Bojové jednotky by měly podle senátorů z Iráku odejít do 31. března 2008. Ty, které v Iráku zůstanou, se mají věnovat boji proti terorismu a pomáhat iráckým silám.

Bush tvrdí, že svým jednáním Kongres ohrožuje životy vojáků a že požadavek stažení vojsk je předčasný. Na operace v Iráku a Afghánistánu žádá 100 miliard dolarů.