"Vypnul jsem hudbu a vidím, jak prakticky všichni utíkají pryč," řekl Rivera listu Orlando Sentinel. "Byl to naprostý chaos." Rivera se skrčil za svým pultem a tam se k němu připojilo několik návštěvníků. Jakmile střelba na chvíli přestala, Rivera je vybídl - "no tak, pojďme pryč!" a spolu s nimi utekl zadním vchodem.

Jeden z pravidelných návštěvníků Chris Hansen si zpočátku myslel, že praskavé zvuky patřily k hudbě. "Šlo to skoro do rytmu," řekl později.

To už do lidí v klubu střílel poloautomatickou puškou devětadvacetiletý Omar Mateen, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu. Podle FBI měl vazby na radikální hnutí Islámský stát (IS), který se také k útoku přihlásil, jak alespoň tvrdí agentura Amak napojená na islamisty.

Masakr v Orlandu byl nejnovějším případem teroristického útoku na "měkké cíle", tedy na civilisty na místech s miniminální ostrahou a mnoha potenciálními oběťmi. To měla střelba v orlandském klubu společné s listopadovým útokem islamistů v pařížském rockovém klubu Bataclan, píše Washington Post.

Ti, kdo přežili, se v kritické chvíli pohybovali blízko východu, nebo se jim v prvních sekundách podařilo utéct. Klub má dva hlavní sály a když je nabito, je v něm velmi málo volného prostoru. "Pokud tam dojde ke střílení, není těžké dostat každého," řekl listu Miami Herald bývalý zaměstnanec klubu Alex Choy.

Hansen, který si střelbu spletl s hudbou, řekl agentuře AP, že z klubu unikl plížením na loktech a kolenou. "Když jsem se dostal přes ulici, byla tam všude krev," řekl. "Někomu jsem pomáhal, protože ležel na břichu a já jsem nevěděl, zda je mrtvý, nebo živý. Sundal jsem si šátek a nacpal jsem ho do díry po kulce, kterou měl v zádech." "Viděl jsem postřelené lidi. Viděl jsem krev. Doufejte a modlete se, aby vás nestřelili," řekl.

Svědectví po telefonu

Hansen uvedl, že střelba pokračovala i poté, co se dostali ven všichni, kdo mohli. Podle policie se po přestřelce mezi útočníkem a příslušníkem ochranky klubu vyvinula "situace s rukojmími". Po několika minutách od zahájení střelby na místo podle svědků dorazily policejní vozy a tým rychlého nasazení SWAT. Návštěvníci, kteří ještě byli uvnitř, začali přes telefony podávat svědectví o masakru a osobní výpovědi. Před klubem se shromáždili lidé, kteří hledali své přátele a příbuzné.

Rukojmí, který si říkal Jeff Xcentric Lords, napsal na facebooku, že byl postřelen. "Ztrácím krev, všechny vás miluju…"

Návštěvník Tony Torres po úniku z klubu začal natáčet scénu venku na video. Je na něm vidět nejméně tucet policejních aut, oslepující světla, jsou slyšet kvílící sirény a nad tím vším létá vrtulník. "Zpátky," křičí jeden policista. "Dostali jsme se ven jen taktak. Je to šílené," komentoval to Torres.

Čekání před klubem provázené střílením uvnitř a chaosem venku trvaly celé tři hodiny. Kolem páté hodiny ranní jednotka SWAT pronikla do klubu a střelce v přestřelce zneškodnila. "Střelec uvnitř klubu je mrtvý," hlásila orlandská policie v 5:53 místního času.

Policie zprvu oznámila 20 mrtvých, bylo to však mnohem horší. Po pár hodinách počet obětí vzrostl na 50 a 53 lidí bylo zraněno, mnozí z nich velmi vážně. Z obětí 39 lidí zemřelo v klubu, dva venku a zbytek v nemocnicích nebo na cestě do nich. Policie nyní postupně zveřejňuje jména obětí.