Podle ní nikdo pořádně nechápe, proč se to všechno stalo a proč muselo zemřít téměř padesát lidí. Přistěhovalců je totiž ve městě hodně a všichni spolu bez problémů vycházejí. „Moji kamarádi museli zůstat v práci. Nikdo nesměl vyjít na ulici, platil zákaz vycházení. Bary, kina, školy, všechno bylo zavřené. Já sedím doma a mám obrovský strach. Jsem taky přistěhovalec, taky se mě to týká,“ říká k tomu Dvořáková.

Mladá žena celou situaci sleduje živě na novozélandských serverech, kde jsou nejnovější zprávy. „Všude je teď slyšet heslo kia kaha, což v maorštině znamená zůstaň silný,“ dodává Dvořáková a za chvíli už se loučí, protože jde spát.

Beáta Dvořáková se na Nový Zéland vypravila na zkušenou a zalíbilo se jí tam natolik, že zůstala další čtyři roky. Během té době vyzkoušela několik zaměstnání. Do Jihlavy, odkud pochází, se stále vrací za svou rodinou a kamarádkami.

Při páteční střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 49 lidí a dalších 48 bylo zraněno. Novozélandská policie označila útok jako teroristický a zadržela čtyři podezřelé. Jednoho z nich obvinila z vraždy. Ten se rovněž k činu přiznal. Šlo o osmadvacetiletého Australana, který střelbu také živě vysílal na internetu. Tam také už před střelbou zveřejnil prohlášení vysvětlující jeho motivaci.

Bojoval proti migraci

Muž, který se podle serveru News.com.au na twitteru identifikoval jako "Brenton Tarrant", se ve svém 73stránkovém manifestu popsal jako "obyčejný bílý muž", který se narodil v dělnické třídě, v rodině s nízkými příjmy, a který se rozhodl zaujmout postoj k zajištění budoucnosti svých lidí".

Muž prý útok provedl, aby „přímo snížil míru přistěhovalectví do evropských zemí“. V záhlaví svého účtu na twitteru měl osmadvacetiletý muž fotografii obětí teroristického útoku ve francouzském Nice, který se odehrál na Den Bastily v roce 2016.

Další tři domnělé útočníky zatím policie vyšetřuje a o jednom říká, že zřejmě s činem nemá nic společného.