Ta volby bojkotovala jako nedemokratické. Jeden z pěti členů národní volební komise odmítl manipulace, přiznal však, že organizátoři neměli dostateční množství požadovaných kontrol.

„Odhadujeme, že rozdíl mezi skutečnou účastí a tou, kterou oznámily venezuelské úřady, je minimálně jeden milion hlasů,“ uvedl k výsledkům Antonio Mugica, šéf firmy Smartmatic, která měla na starosti technologické zajištění hlasování. Dodal, že za výsledky voleb nemůže ručit a také, že není pochyb o tom, že volby byly zmanipulované. K tomuto závěru došli pracovníci jeho firmy po dvoudenní analýze výsledků.

Venezuelská volební komise krátce po nedělních volbách oznámila, že se jich účastnilo přes osm milionů voličů. Podle venezuelské opozice byla účast nižší než poloviční. Státní zaměstnanci navíc podle ní dostali účast ve volbách příkazem pod pohrůžkou ztráty zaměstnání. Opozice v této souvislosti také připomněla, že o dva týdny dříve se v neoficiálním referendu, svolaném opozicí, vyslovilo přes sedm milionů lidí proti vzniku Ústavodárného shromáždění.

Předseda venezuelského parlamentu Julio Borges po sdělení firmy Smartmatic prohlásil, že poslanci požádají o prošetření volebních výsledků. Oznámení firmy podle jeho mínění jen potvrdilo to, co už předtím tvrdila opozice a nezávislí analytici.

Zdroj: Youtube