Devětapadesátiletá Luisa Ortegová tvrdí, že může dokázat, že venezuelský prezident Nicolás Maduro patřil mezi ty, které uplácela stavební společnost Odebrecht. Své důkazy chce předat příslušným orgánům ve Spojených státech, ve Španělsku, v Mexiku, v Brazílii a v Kolumbii. Uvedla to agentura Reuters. 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
USA uvalily na Venezuelu kvůli diktatuře přísné ekonomické sankce

Ve čtvrtek se s Ortegovou údajně sešel v Mexico City na zhruba deset minut mexický generální prokurátor Raul Cervantes. Agentuře Reuters to sdělil pod příslibem anonymity pracovník mexické prokuratury, neuvedl ale žádné podrobnosti. Ortegová sama později napsala na svém twitterovém účtu, že se setkala se Cervantesem proto, aby společně "koordinovali akce v boji proti korupci".

Bývalá generální prokurátorka Venezuely se také objevila na fotkách sdílených v mexických sociálních sítích, které ukazují její přítomnost na letišti v Mexico City. Mexická vláda v uplynulých měsících několikrát ostře vystoupila proti Madurově vládě s tím, že venezuelský prezident svými činy podkopává demokracii.

protivládní nepokoje ve Venezuele
Ve Venezuele povstali další vojáci: Svrhněte komunistickou diktaturu

Ortegová byla původně Madurovou přívrženkyní a klíčovým hráčem v jeho vládě, ale dostala se do nemilosti poté, co jej začala kritizovat kvůli autoritářským praktikám a korupci. V červnu jí Nejvyšší soud zmrazil účty a zakázal opustit zemi. V srpnu uprchla z Venezuely do Kolumbie a následně do Brazílie, kam přicestovala v minulém týdnu. Při té příležitosti oznámila, že má důkazy o tom, jak ve Venezuele docházelo ke korupci na nejvyšší úrovni. Maduro její slova odmítl a uvedl, že požádá Interpol o její zatčení a vydání.

Demonstrace ve Venezuele
Ať zemře tyranie! Vojáci se vzbouřili proti vládě venezuelského prezidenta

Firma Odebrecht připustila na základě dohody s americkými a brazilskými státními zástupci, že ve 12 zemích včetně Brazílie, Argentiny, Kolumbie, Mexika a Venezuely rozdávala úplatky, aby zde získala smlouvy. Podle jednoho rozsudku vyneseného ve Spojených státech amerických vydal Odebrecht v letech 2001 až 2016 na úplatcích 788 milionů dolarů.