Vyšetřovatelé již údajně vědí, jaká látka byla při útoku použita, zdroj to však odmítl listu sdělit. The Guardian proto spekuluje o možnosti, že by se mohlo jednat o nervový plyn VX či sarin.

Příprava těchto látek je ovšem možná pouze ve špičkových laboratořích. „Sice vám stačí pouze malé množštví této látky, ale nevyrobíte ho v kuchyni. Pro její výrobu potřebujete expertízu a speciální místo, v opačném případě snadno zabijete sami sebe,“ konstatovali experti oslovení britským listem.

Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal i jeho dcera Julija zkolabovali v neděli 4. března na lavičce před nákupním centrem v anglickém městě Salisbury. Kromě nich se v kritickém stavu nachází i policista, který se jim jako první snažil poskytnout nezbytnou pomoc.

Zdroje z britské rozvědky MI5 naznačují, že na šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru mohli zaútočit Rusové. Vyšetřovatelé aktuálně pracují s teorií, že incident byl „státem sponzorovaný pokus o vraždu na objednávku Kremlu“.

V roce 2006 byl Skripal v Rusku za špionáž odsouzen k třinácti rokům vězení. V roce 2010 byl však v rámci americko-ruské výměny špionů propuštěn. Po svém zatčení, ke kterému došlo v prosinci 2004, Skripal přiznal, že ho v roce 1995 naverbovali britské tajné služby. Za informace o ruských agentech působících v Evropě dostal více než sto tisíc dolarů.