„Viktor Janukovyč zradil svůj národ. Zradil svou armádu. V nejtěžší době pro zemi a lid. Stejně jako poslední zbabělce opustil zemi a s milostí osudu utekl do náručí agresora,“ uvedl před soudem státní zástupce s tím, že bývalý prezident pomáhal agresorovi obsazovat ukrajinská území. Podle žalobců Janukovyč na jaře roku 2014 požádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní povstání v Kyjevě.

Janukovyč uprchl s pomocí ruských bezpečnostních služeb z Ukrajiny 22. února 2014 po masových protestech, které se bezpečnostní složky na jeho příkaz pokusily násilně rozehnat. Při bojích demonstrantů s policií tehdy v Kyjevě zahynulo sto lidí.

„Žádám, aby byl Viktor Fedorovič Janukovyč potrestán 15ti lety vězení,“ řekl státní zástupce. Ukrajinská média dříve spekulovala, že by bývalá hlava státu mohla být odsouzena až k doživotí.

Obsazení Krymu a boje v Donbasu

Po Janukovyčově pádu Rusko anektovalo poloostrov Krym a na východě země se rozhořely boje mezi Kyjevem a Moskvou podporovanými rebely. V těchto bojích navzdory opakovaným mezinárodním snahám o uzavření trvalého příměří dosud zemřelo přibližně 10 tisíc lidí.

Žaloba proti bývalé hlavě státu byla podána v říjnu 2016, dnes soud ukončil výslech svědků a další stání bylo naplánováno na 13. září. Zda bude při tomto stání vynesen rozsudek není v tuto chvíli jasné.

Sám Janukovyč, který v podle dostupných informací v současnosti žije v Rostovu na Donu asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic, se k soudu odmítá dostavit.