Třiapadesátiletý bývalý zaměstnanec CIA byl zatčen kvůli tomu, že si ve svém počítači nechal detaily amerických agentů, bezpečných míst a dalších přísně tajných informací spojených s jeho dřívější prací.

Lee byl zadržen na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku v pondělí, více než pět let poté, co agenti FBI zjistili, že si ponechal malý adresář a kapesní kalendář obsahující tajné operační poznámky z dob, kdy byl ještě zaměstnancem CIA.

Podle soudních dokumentů tyto poznámky obsahovaly „informace o setkáních, místa operačních setkávání, operační telefonní čísla, pravá jména zúčastněných a informace o skrytých zařízeních“.

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) na summitu APEC ve Vietnamu.
Informace od CIA prý zmařily teroristický útok v Petrohradu

Lee stanul před newyorským federálním soudem v úterý. Byl obviněn z nezákonného zadržování státních bezpečnostních informací. Zatčený se má také objevit před dalším soudem, a to ve Virginii, kde sídlí právě CIA.

Podle deníků The New York Times a Washington Post je Lee podezřelý i z toho, že prozrazoval jména amerických agentů čínským autoritám a podílel se tak na rozbití sítě amerických špionů v Číně. V letech 2010 až 2012 Číňané zabili nebo uvěznili více než tucet amerických zdrojů v Číně.

Oscar Pérez zaútočil ve Venezuele vrtulníkem na budovu Nejvyššího soudu.
Venezuelská armáda dopadla lídra povstalců, bývalého policistu Péreze

Není jasné, proč nebyl Lee zatčen už v roce 2012, kdy agenti FBI našli jeho notebooky během prohledávání jeho zavazadel na cestě na Havaj a do Virginie. Stejně tak není jasné, proč bývalý zaměstnanec CIA cestoval zpět do USA, když si byl vědom podezření z předávání tajných informací.

List The New York Times uvádí, že se FBI podařilo přesvědčit Leeho, aby do USA přicestoval pod falešnou záminkou. Stejně tak jej v roce 2013 údajně FBI několikrát vyslýchala.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Lee vyrostl ve Spojených státech a před nástupem k CIA v roce 1994 sloužil jako americký voják. Zpravodajskou službu Spojených států opustil v roce 2007. V poslední době měl být zaměstnaný v jedné aukční síni v Hongkongu.

Steve Bannon, bývalý poradce Donalda Trumpa
Trumpův exporadce Bannon nakonec nebude muset před velkou porotu, píše tisk