Morální spoluvinu uznal při procesu i sám Gröning, trval však na tom, že se vyvražďování nikdy přímo neúčastnil. Jeho úkolem bylo podle něj pouze odklízení a evidence věcí zabavených deportovaným vězňům – to mu v médiích vyneslo přezdívku „osvětimský účetní".
Podle soudu tak ale systematickému vyvražďování napomáhal. Obžaloba, jež se soustředila zejména na Gröningův podíl na smrti maďarských Židů, kteří byli do Osvětimi deportováni mezi květnem 
a červnem roku 1944, požadovala pro dozorce tři a půl roku vězení.

Obhajoba chtěla Gröninga sprostit viny. Obě strany mají nyní týden na odvolání, Gröning zatím zůstane na svobodě. Vzhledem k pokročilému věku ani není jisté, zda do vězení skutečně nastoupí. Verdikt je nakonec přísnější, než požadovala prokuratura. „Pro nás není důležité, jestli jde o tři, čtyři, pět nebo šest let vězení – o to nikdy nešlo. Jsme jen šťastní, že proces byl dotažen až do konce a že jsme se dočkali verdiktu," řekl agentuře AP právní zástupce přeživších Thomas Walther. Rozsudek přivítala 
i jeruzalémská kancelář Centra Simona Wiesenthala, které německé úřady vyzvalo, aby ve stíhání letitých nacistických zločinců pokračovalo.

Prvním odsouzeným dozorcem z koncentračního tábora, jemuž soud neprokázal přímé zabití, byl ukrajinský rodák John Demjanuk. Muž, jemuž německý soud v roce 2011 vyměřil pět let, zemřel v průběhu odvolání.

Výjimečný případ

Gröningův případ je ale výjimečný tím, že svou minulost nijak neskrýval. Podle svých slov se rozhodl promluvit poté, co se v poslední době setkal s popíráním holokaustu. To dnes ocenil i soudce, zároveň však dodal, že činy dozorce jsou příliš závažné, než aby mohl vynést mírnější verdikt.

Proti Gröningovi svědčilo 
v průběhu procesu několik přeživších. Posledním z nich byla Čechoameričanka židovského původu Irene Weissová, které nacisté zavraždili rodiče a čtyři sourozence. „Pomohl zavraždit všechny, které jsem milovala. Nikdy není pozdě postavit lidi, jako je on, před soud," řekla počátkem července s tím, že když si Gröninga představí v uniformě SS, jímá ji stejná hrůza jako v době, kdy jí bylo 13 let.