Úřad hlavy státu neupřesnil okruh působnosti nového poradce. Sám Rasmussen na sociálních sítích dnes přislíbil, že udělá vše na podporu bezpečnostních a hospodářských reforem a posílení vztahů s Evropskou unií. Situaci na východě Ukrajiny, kde platí křehké příměří mezi vládními vojsky a proruskými separatisty, označil za „alarmující".

Konflikt si za dva roky vyžádal více než 9300 mrtvých.

K ukrajinskému přání připojit se k EU třiašedesátiletý Dán poznamenal, že to bude vyžadovat uskutečnění velice potřebných reforem, včetně posílení boje proti korupci.

Rasmussen stál v čele NATO v letech 2009 až 2014 po osmi letech v čele dánské vlády. Jako generální tajemník ostře odsuzoval ruskou anexi Krymu a podporu separatistům v Donbasu na východě Ukrajiny.

Podle předsedy zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova bude bývalý generální tajemník aliance na Ukrajině jen pro Porošenkovu okrasu. „Nevidím v tom žádný vojenský či vůbec praktický smysl," usoudil Kosačov podle agentury TASS. Ukrajina se podle ruského politika chová, jako by ze všeho nejnaléhavěji potřebovala poutat pozornost světa, o což se pokouší alespoň známými jmény. Nemyslí si však, že by od Rasmussena v postavení Porošenkova poradce pramenila Rusku nějaká nová hrozba.