Legendární bojovník proti apartheidu, který za týden oslaví 95.narozeniny, je trvale napojen na přístroje. Zuma po své aktuální návštěvě v Mandelově nemocnici vydal prohlášení, podle něhož někdejší vůdce národa „stále reaguje na léčbu". Jeho kritický stav však podle Zumy nedoznal žádných zásadních změn.

V nemocnici je Mandela, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, již od 8. června. Současné plicní problémy patrně souvisí s tuberkulózou, kterou prodělal během svého někdejšího věznění.

Ve vegetativním stavu

Koncem června lékaři informovali o tom, že je „v trvalém vegetativním stavu" a země se podle médií chystala na brzké oznámení jeho smrti. Zuma v té době zrušil zahraniční cestu. Později ale Mandelovi blízcí informovali, že otevírá oči a reaguje na doteky, a současný prezident potvrdil mírné zlepšení stavu.

Země si dnes připomíná 50. výročí razie na farmě v Johannesburgu, kde měli tajné sídlo členové Afrického národního kongresu založeného právě Mandelou. Policie zatkla celé vedení strany bojující proti rasistické podstatě tehdejšího režimu a Mandela byl v roce 1964 odsouzen k doživotnímu vězení. Propuštěn byl v roce 1990.