Sociálnědemokratický politik by se navíc měl stát šéfem projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2, který má dodávat produkci dalšího státního gigantu Gazprom pod Baltským mořem přímo odběratelům v Německu, potažmo v Evropské unii.

„Jsem velmi rád, že jsem byl zvolen,“ prohlásil Schröder na tiskové konferenci. „Mým zájmem je reprezentovat Německo a zároveň mít dobré vztahy s Ruskem,“ upřesnil svou nelehkou pozici. Dodal, že není příznivcem protiruských sankcí a že se pokusí využít své zkušenosti z politiky ve prospěch ropného kolosu.

„Zapsal se do historie jako německý lídr, který byl nejoddanější Rusku,“ pochválil Schrödera výkonný ředitel firmy Igor Sečin. Od bývalého německého kancléře si slibuje zejména zlepšení vztahů se západoevropskými partnery.

Na domácí scéně však Schröder čelí kritice už od okamžiku, kdy vyšlo najevo, že se o vysoký post v ruském naftařském průmyslu uchází. Předseda zahraničního výboru spolkového sněmu Norbert Röttgen označil Schröderovy aspirace za trestuhodné. „Zneužívá slávy svého bývalého postu k mamonu a chce pracovat pro společnost, která je ústřední součástí mocenského systému ruského prezidenta Vladimíra Putina,“ domnívá se Röttgen. Podle něj Schröderovo nové postavení nezlepší ani energetickou bezpečnost Německa, ani rusko-německé vztahy. „Považuju to za špatný vtip. Závislost Německa na Rusku se ještě zvýší,“ dodal Röttgen.

Gerhard Schröder byl spolkovým kancléřem Německa v letech 1998 až 2005. Svou náklonností k Rusku a Putinovi se nikdy netajil. Prakticky ihned po jmenování své nástupkyně Angely Merkelové se odstěhoval do Moskvy.