Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová zdůvodnila tento krok tím, že Brennan využil svého přístupu k utajovaným informacím, aby "zaséval chaos" v Trumpově administrativě. Bílý dům prý pohrozil daným opatřením poprvé už minulý měsíc. Informuje o tom agentura DPA.

"Rozhodnutí odejmout bývalému šéfovi CIA prověrku je opodstatněné vzhledem k povinnosti vlády chránit utajované informace. Pan Brennan má minulost, která zposchybňuje jeho objektivitu a důvěryhodnost," uvedla Sandersová.

Bývalý agent FBI Peter Strzok
FBI vyhodila vysoce postaveného agenta. Kritizoval Trumpa

Podle ní Brennan využil svého postavení bývalého vysoce postaveného úředníka s přístupem k vysoce citlivým informacím, "aby se o této administrativě dopustil řady neopodstatněných a pobuřujících obvinění a výpadů na internetu i v televizi".

Rozšíření bezpečnostních prověrek na bývalé vládní činitele je v USA chápáno jako projev zdvořilosti vůči těmto lidem a současně jako řešení, jak jim umožnit nadále přístup k utajovaným informacím, aby mohli radit svým nástupcům a spolupracovat s firmami na utajovaných programech. Trumpovo rozhodnutí odejmout Brennanovi prověrku je v tomto kontextu bráno jako bezprecedentní, jako případ, jaký americké dějiny dosud neznají. Někteří pozorovatelé upozorňují, že Trump v minulosti nepřipravil o bezpečnostní prověrku ani své bývalé poradce, usvědčené ze lži.

Prezident Donald Trump a Omarosa Manigault Newmanová
Trumpova asistentka tajně pořídila jeho nahrávky. Je bláznivá, uvedl prezident

DPA na druhé straně informuje, že Trump zvažuje, že zruší bezpečnostní prověrky i dalším bývalým vládním úředníkům, kteří ho kritizovali, například bývalému řediteli FBI Jamesi Comeyovi a bývalému řediteli národní zpravodajské služby Jamesi Clapperovi. Sandersová ale popřela, že by odnětí bezpečnostní prověrky představovalo Trumpovu snahu jít po politických kriticích.