Podle slovenského listu Tóth na policii vypověděl, že sledoval nejméně pět novinářů. Kromě Kuciaka i Adama Valčeka z deníku Sme, Marka Vagoviče z Aktuality.sk, Moniku Tódovou z Denníku N a šéfredaktora časopisu Týždeň Štefana Hríba. Na policii se údajně přihlásil sám, a to po zadržení čtyř osob, které policie na konci září obvinila v případu Kuciakovy vraždy.

Ze sledování novinářů Tóth vyhotovoval fotografie a videa. Podle Denníku N policistům řekl, že o novinářích nezjistil nic skandálního a že mu objednávku zadal Kočner z důvodu přípravy diskreditační kampaně o reportérech.

O tom, že Tóth před vraždou Jána Kuciaka připravoval podklady pro Mariána Kočnera se spekuluje již delší dobu, připomíná deník Sme. V usnesení, kterým Nejvyšší soud potvrdil vazbu pro čtyři obviněné, se totiž mimo jiné píše: „Profil zavražděného novináře pravděpodobně vypracoval profesionál, novinář nebo soukromý detektiv.“

Peter Tóth zahájil svoji kariéru v 90. letech jako novinář, později začal pracovat pro Slovenskou informační službu. S Marianem Kočnerem se pozná 23 let a podle jeho vlastních slov je pojí přátelské pouto.

Tóth sledování novinářů odmítl

Sám Tóth však sledování novinářů popřel a dodal, že ve vyšetřovacím spisu se nenachází výpověď s jeho jménem a podpisem. „Denník N používá jazyk 50. let a lže. Nevím, co je ve vyšetřovacím spisu, výpověď s mým jménem a podpisem to ale určitě není,“ řekl deníku Sme.

Nejen Ján Kuciak, ale i další slovenská média v minulosti opakovaně psala o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Kontroverzní podnikatel je od konce letošního června ve vazbě kvůli podezření z účasti na falšování směnek za 69 milionů eur (asi 1,78 miliardy korun).

Z dřívějších nepotvrzených zpráv slovenských médií vyplývá, že vraždu Kuciaka si objednal právě Kočner. V případu však zatím nebyl obviněn.