Při jmenování Roberta Muellera zástupce generálního prokurátora uvedl, že je ve veřejném zájmu mít na této pozici nezainteresovaného outsidera. Jmenování Muellera bylo široce oceněno politiky z obou hlavních stran.

Mueller se ujímá vyšetřování případu poté, co prezident Donald Trump minulý týden vyhodil dosavadního ředitele FBI Jamese Comeye.
FBI a Kongres se zabývají možnými vazbami mezi týmem Trumpovy kampaně a Ruskem. Americké zpravodajské služby se domnívají, že se Moskva snažila zasahovat do voleb ve prospěch Trumpa.

Hodinu poté, co se objevila zpráva o jmenování Muellera prezident Trump uvedl, že nové vyšetřování očistí jeho samotného i jeho tým. Bílý dům předtím řekl, že není třeba, aby outsider vedl vyšetřování. "Důkladné vyšetřování potvrdí to, co už víme - neexistovala žádná tajná dohoda mezi mou kampaní a jakoukoliv zahraniční entitou," řekl prezident.

Nejvyšší zástupce demokratů v Senátu, Chuck Schumer řekl, že Mueller je "přesně ten správný člověk pro tuto práci". Předseda sněmovního výboru pro dohled, Jason Chaffetz pak uvedl, že má "bezchybné předpoklady".

Zástupce generálního prokurátora Rod Rosenstein ve svém prohlášení o tomto kroku uvedl: "Veřejný zájem vyžaduje, abych toto vyšetřování svěřil osobě, která má určitou nezávislost od obvyklého řetězce velení." Mueller, který bude mít rozsáhlé pravomoci, řekl jednoduše: "Přijmu tuto zodpovědnost a udělám to v nejlepším možném rozsahu."