Britové ve čtvrtečním referendu rozhodli o takzvaném brexitu, pro vystoupení z Evropské unie hlasovalo necelých 52 procent voličů. Evropská unie nyní podle všeho neočekává, že Cameron již v úterý oficiálně oznámí záměr své země odejít z EU podle příslušného článku unijní smlouvy.

Rychlé zahájení rozhovorů o vystoupení Británie z unie ale prosazuje například šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a zmínil se o něm i šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Mnozí argumentují tím, že urychlení těchto jednání je v zájmu unie i Británie.

Summit má i další témata, kromě jiného vývoj migrační krize či spolupráci mezi EU a NATO, nyní je však vše na vedlejší koleji právě kvůli dění v Londýně.

Britský premiér ale již v pátek, v den, kdy byly oznámeny výsledky referenda, oznámil svou rezignaci a naopak celý proces zbrzdil. Prohlásil totiž, že jednání s EU by měl vést až jeho nástupce, který bude znám nejdříve v říjnu. Dnes stranický výbor, který volbu nového šéfa konzervativců a zároveň premiéra organizuje, oznámil, že nový předseda vlády má být vybrán do 2. září.

Šéfa Evropské rady Donalda Tuska čeká během summitu množství bilaterálních schůzek. Na okraj schůzky bude jednat i s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou, jehož země nyní předsedá visegrádské čtyřce (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Ve středu se pak uskuteční vůbec první neformální schůzka prezidentů a premiérů zemí EU bez Británie. Šéfové států a vlád budou debatovat o jejich reakci na referendum a budou vést širší diskusi o budoucnosti EU jen se 27 členy.