Britský premiér David Cameron to oznámil po třech dnech stále intenzivnějších nepokojů v Londýně a v dalších britských městech a po dnešním zasedání vládního krizového štábu. Zdůraznil, že kabinetu udělá vše pro obnovení pořádku. Ve čtvrtek bude na jeden den mimořádně svolán parlament.

Cameron informoval, že příslušníkům londýnské policie budou zrušeny všechny dovolené a volna. Navíc z celé země do metropole přijedou policejní posily.

Premiér nicméně neoznámil drastičtější opatření, o kterých se v úterý ráno spekulovalo – například nasazení armády, případně vyhlášení zákazu vycházení. Svolal však na čtvrtek na jeden den parlament, který je nyní na prázdninách, a bude ho informovat o situaci.

Výtržnící pocítí sílu zákona

„Lidé by neměli pochybovat o tom, že uděláme vše pro to, aby se do britských ulic vrátil pořádek,“ řekl premiér po zasedání krizového štábu.

Po nejhorších násilnostech v Londýně za více než 20 let Cameron vzkázal výtržníkům, že pocítí „plnou sílu zákona“. „Jestliže jste dostatečně staří na to, abyste páchali takové zločiny, jste dost staří na to, abyste čelili trestu,“ řekl v souvislosti s tím, že většinu násilností mají na svědomí gangy mladistvých.

„Neničíte jen životy ostatních a své komunity, ale můžete zničit i život sami sobě,“ prohlásil Cameron, který se kvůli násilí předčasně vrátil z dovolené.

Čtěte také: Pouliční nepokoje se rozšířily i do dalších britských měst