Čaputová na facebooku připomněla, že Slovensko a Česko mají k sobě blízko jako málokteré země na světě.

Prezident Miloš Zeman položil 28. října 2020 v Praze květiny k hrobu neznámého vojína u Národního památníku na Vítkově u příležitosti státního svátku k výročí vzniku Československa.
Češi si připomínají vznik státu. Na Vítkově položili věnce Zeman i Vystrčil

"Slováci a Slovenky se poprvé stali státotvorným národem moderní země, která žila hodnotami demokracie, právního státu, humanismu, svobody a rovnosti. Ústavní listina Československé republiky se svou demokratickou povahou zařadila mezi nejvyspělejší ústavy světa," uvedla Čaputová k vzniku Československa v roce 1918.

Podle slovenské prezidentky první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk vložil do základů nové republiky své přesvědčení, že pravda vítězí.

"Sám ovšem dobře chápal, že vybudování zdravého státu nespočívá jen ve velkolepých slovech či hrdinských skutcích, ale především v každodenní drobné práci jeho představitelů. A ta musí být založena na pevných zásadách, osobní zodpovědnosti a důvěryhodné obhajobě kroků, které my, politici, děláme," poznamenala Čaputová. Dodala, že ještě více to platí v současné nelehké době.

Slovensko si výročí založení Československa státním svátkem na rozdíl od Česka nepřipomíná. Změnit by se to mohlo již příští rok, pokud slovenský parlament schválí příslušný návrh koaličních poslanců.

Premiér Andrej Babiš na Vítkově.
Babiš doufá, že se lidé semknou jako na jaře. V projevu poděkoval lékařům

Pražský hrad dnes na svém webu uvedl, že své blahopřání poslali mimo jiné také papež František, prezidenti USA Donald Trump, Ruska Vladimir Putin, Číny Si Ťin-pching či Německa Frank-Walter Steinmeier. Ke státnímu svátku popřáli rovněž nizozemský král Willem-Alexander, italský prezident Sergio Mattarella, jordánský král Abduláh II., španělský král Felipe VI. nebo rakouský prezident Alexander Van der Bellen.