Carles Puigdemont míří do Dánska, kde se má na Kodaňské univerzitě zúčastnit debaty o situaci v Katalánsku. V úterý se sejde s několika dánskými poslanci.

Předseda sesazené katalánské vlády utekl do Belgie potom, co ho Madrid spolu s dalšími vůdci seperatistů obžaloval ze vzpoury. Té se měl dopustit snahami o prosazení nezávislosti Katalánska. Koncem října španělská vláda rozpustila katalánský parlament a převzala nad Katalánskem přímou správu.

V prosincových volbách ovšem znovu získali většinu separatisté, kteří na nového katalánského premiéra s největší pravděpodobností navrhnou opět Puigdemonta. Jméno kandidáta má čerstvě jmenovaný předseda regionálního parlamentu Roger Torrent oznámit během pondělka.

Zkraje prosince zrušil soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena platnost evropského i mezinárodního, ne však španělského zatykače na Puigdemonta a čtyři další exministry, kteří se nacházejí v Bruselu. Rozhodnutí odůvodnil tím, že ostře sledovaní politici projevili vůli vrátit se do Španělska, aby se zúčastnili voleb, ve kterých kandidovali.

Média ve Španělsku psala o tom, že soudcův krok je účelový. Belgický právní řád nezná pojem „vzpoura“ – katalánští exministři tudíž mohou být vydáni pouze na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů. Což znamená, že by španělská justice nemohla Puigdemonta a ostatní soudit pro vzpouru, nýbrž jen pro zpronevěru.