Podle BBC se v Číně hojně diskutuje o tom, že se současný prezident bude snažit udržet u moci i po roce 2023, kdy mu má oficiálně skončit jeho mandát. 

O chystaném návrhu totiž již informovala agentura Nová Čína. "Ústřední výbor Čínské komunistické strany navrhl z ústavy odstranit větu, že prezident a viceprezident Čínské lidové republiky nesmí vládnout více než dvě po sobě jdoucí období," cituje agentura návrh.

Návrh přišel s pečlivým načasováním, poznamenává BBC. Již v pondělí totiž započne třídenní shromáždění, na němž mají členové ústředního výboru v Pekingu jednat o významných personálních a dalších otázkách. Návrh pak musí být schválen čínským parlamentem a Národním lidovým kongresem, který zahajuje své výroční zasedání dne 5. března. Podle BBC však půjde spíše jen o formalitu.  

Tradici omezování předsednictví na deset let zavedl v 50. letech Teng Siao-pching. Ten se podle svých slov snažil zabránit tomu, aby se opakoval chaos, který vládl v období Mao Ce-tunga. Právě Teng Siao-pching totiž převzal zemi zpustošenou kulturní revolucí a dalšími maoistickými politickými experimenty. Všichni prezidenti toto rozhodnutí následně respektovali.

Podle BBC není jasné, jak dlouho by mohl Si zůstat u moci, ale redaktor v čínského státního listu Global Times uvedl, že tato změna nemusí nutně znamenat to, že „čínský prezident bude ve své funkci do konce života.“

List také citoval Su Weie, člena komunistické strany, který uvedl, že se jedná o významné rozhodnutí. „Čína potřebuje stabilní, silné a konzistentní vedení zejména od roku 2020 do roku 2035,“ řekl.

Nicméně mnoho dalších lidí tento návrh znepokojil. "Myslím, že se stane prezidentem do konce života,“ řekl Willy Lam, profesor politické vědy na čínské univerzitě v Hong Kongu.

Současný čínský vůdce svou moc upevnil již v loňském roce, kdy vedení KSČ schválilo "zařazení ideologie prezidenta Si Ťin-pchinga do stanov strany". V této zdánlivě nenápadné formulaci se však skrývá velký průlom. Naposledy se totiž tak stalo v éře zbožštělého vůdce Mao Ce-tunga, který zemřel v roce 1976. I to je podle mnohých předzvěst toho, že nynější vůdce Číny může jít zcela vlastní cestou.