Do Sejmu, dolní komory parlamentu, se po čtyřech letech vrací Svaz demokratické levice (SLD), který o hlasy voličů bojoval v rámci uskupení Levice. Ta získala 12,3 procenta hlasů. V Sejmu dále zasednou poslanci spojenectví lidovců s protisystémovým hnutím Kukiz ´15, které podpořilo 8,6 procenta voličů, a pravicová euroskeptická Konfederace se ziskem 6,8 procenta hlasů.

Volby v Polsku
Vítězství na dluh. Za velkorysou politiku PiS někdo zaplatí, míní polský tisk

"Vypadá to, že budeme moci pokračovat v samostatné vládě, to byl náš hlavní cíl, abychom mohli v klidu a bez potřeby utváření divných koalic dále měnit zemi," řekl Piotr Müller, mluvčí vlády premiéra Mateusze Morawieckého. Dodal, že v tomto a příštím týdnu se bude rozhodovat o obsazení jednotlivých ministerských postů.

Právo a spravedlnost také podle částečných výsledků vyhrálo volby do senátu, jeho kandidáty podpořilo necelých 46 procent lidí. Stejně jako v Sejmu skončila na druhém místě Občanská koalice s 33,9 procenta hlasů, na třetím místě jsou lidovci s asi 5,5 procenta hlasů. Horní parlamentní komora může doplňovat zákony přijaté Sejmem, může protahovat jejich přijetí a blokovat změny ústavy, připomíná agentura Reuters.

Štědré sociální programy

Vláda PiS během uplynulých čtyř let, kdy se polské ekonomice dařilo, zavedla štědré sociální programy, jako jsou třinácté důchody pro seniory nebo přídavky ve výši 500 zlotých na dítě, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczynski
Polský PiS vyhrál volby, ale i tak se obává o vítězství

Kvůli některým svým krokům, třeba kvůli reformě justice nebo rozsáhlému kácení v chráněném Bělověžském pralese, se dostala do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie.

PiS získala podle ODS silný mandát, STAN mluví o autoritářství  

Výsledky polských parlamentních voleb včetně vysoké účasti potvrzují podle předsedy ODS Petra Fialy silný mandát pro vládnoucí stranu Právo a Spravedlnost (PiS). Hnutí SPD vítězství této strany podle svého místopředsedy Radima Fialy vítá. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný ale soudí, že PiS Jaroslawa Kaczyńského nečeká nic snadného. Jako problematickou vnímá vládu PiS předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předseda ODS Fiala poukázal na to, že ODS a PiS dlouhodobě spolupracují ve společné frakci v Evropském parlamentu a spolupráce Česka a Polska je důležitá pro rozvoj střední Evropy i pro prosazování rozumné reformy EU. "Vítám proto výsledky polských parlamentních voleb, včetně vysoké volební účasti, která potvrzuje silný mandát pro vítězné Právo a spravedlnost," napsal dnes na dotaz ČTK.

Vlastenci z PiS zvítězili v Polsku navzdory tomu, že jim Evropská unie "házela klacky pod nohy a vměšovala se do vnitřních věcí suverénního Polska," napsal na facebooku Fiala z SPD. "Podporujeme silný Visegrád a spolupráci zemí střední Evropy, které se společně brání proti diktátu Bruselu, masové imigraci, islamizaci a proti neomarxistické nové totalitě," dodal.

Výborný uvedl, že se PiS sluší poblahopřát, navzdory jasnému vítězství ale podle něho nečeká Kaczyńského formaci nic jednoduchého. "Polsko je hluboce rozdělené a je úkolem i vítěze společnost spojovat. Důležitý bude i postoj k jednotné pozici V4 a respektování nezávislosti justice. Věřím, že PiS bude v tomto smyslu respektovat standardy EU," napsal na dotaz ČTK lidovecký předseda.

Předseda STAN Rakušan poukázal na to, že se vítězství PiS očekávalo, i když ne tak velké. Kaczyńského vládu ale vnímá jako problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím, například ve vztahu k soudcům. "Voliči rozhodli svobodně a já se obávám, zda to teď není trend střední Evropy: Vložit své naděje do rukou zdánlivě silných vůdců, kteří za nás vyřeší vše," napsal ČTK.