Mimo jiné písemnými statěmi, v nichž komentuje dění ve světě, ovšem nezapomíná na kritiku úhlavního nepřítele, Spojených států, či jeho spojenců.

Castro ve svém nejnovějším traktátu například tvrdí, že případ zadržovaných britských námořníků, které Írán obvinil z proniknutí do jeho vod, je jen přesně stejnou provokací jako kdysi lety kubánských exulantů z hnutí Bratři pro záchranu do kubánského vzdušného prostoru.

V článku nazvaném Internacionalizace genocidy, který dnes přetiskl oficiální deník Granma, se však osmdesátiletý Castro nezmiňuje o svém zdraví. To se stalo na jeho pokyn státním tajemstvím. Čas od času pouze někteří oficiální činitelé nebo Fidelův přítel venezuelský prezident Hugo Chávez prohlásí, že se úspěšně zotavuje. Také už se objevily informace, že se znovu chopí otěží vlády koncem tohoto měsíce, nebo že se bude příští rok ucházet o znovuzvolení předsedou státní rady. Pravomoci dočasně převzal po operaci jeho o pět let mladší bratr Raúl společně s šesticí funkcionářů, které jmenoval Fidel.

Kubánský vůdce v článku nekomentuje ani politickou situaci na Kubě.

Zato se vrací k otázce výroby etanolu, kvůli němuž Spojené státy kritizoval v nedávné stati, a neušetřil ani jejich politiku. Zkritizoval sobotní dohodu o spolupráci USA a Brazílie při využívání etanolu i zničující dopady jeho výroby z potravin v zemích třetího světa. Prezident George "Bush v Camp Davidu vyhlásil záměr uplatnit tento plán na světové úrovni, což neznamená nic jiného než internacionalizaci genocidy". "Kdo bude dodávat víc než 500 milionů tun kukuřice a jiných obilovin, které budou USA, Evropa a jiné bohaté země potřebovat na výrobu požadovaného etanolu?" ptá se.

"Zatčení anglických vojáků ve výsostných vodách Íránu vypadá jako provokace naprosto stejná jako ta Bratrů pro záchranu, když porušovali rozkazy prezidenta (USA Billa) Clintona a pronikali do našich vod a defenzivní akce Kuby, absolutně legitimní, posloužila jako záminka vládě USA, aby vyhlásila slavný Helmsův-Burtonův zákon, jenž porušuje svrchovanost jiných zemí". Castro narážel na sestřelení dvou civilních letounů hnutí před 11 lety, po němž následovalo zpřísnění ekonomického embarga Washingtonu vůči ostrovu.