"Jedině z Bílého domu mohly pocházet instrukce pro rozsudek, který v pátek vynesla soudkyně Kathleen Cardoneová v texaském El Pasu a jímž poskytla na kauci svobodu Luisi Posadovi Carrilesovi," uvedl Castro. Kubánský vůdce prohlásil, že Bush naprosto pominul "zločinecký a teroristický charakter obviněného". Úřady v USA ho podle Castra "chrání a za vinu mu dávají pouze porušení imigračních pravidel".

Bushovo rozhodnutí je pro kubánský lid ponižující, i když ho bylo možné očekávat. Ti, kdo Posadu Carrilese "vycvičili a nařídili" mu v roce 1976 zničit kubánské letadlo, "nemohli jednat jinak" a museli jej pustit na svobodu, napsal Castro.

Dlouholetý odpůrce kubánského vůdce se narodil a vyrůstal na Kubě, avšak později získal venezuelské občanství. Od roku 1985, kdy se mu podařilo uprchnout z vězení v této jihoamerické zemi, Kuba i Venezuela usilují o jeho dopadení, případně vydání. Havana i Caracas bývalého agenta CIA i někdejšího důstojníka venezuelských bezpečnostních sil obviňují, že se podílel na atentátu proti letadlu kubánské společnosti Cubana de Aviación, na jehož palubě krátce po startu z Barbadosu zahynulo 73 lidí. Ačkoliv vždy popíral jakékoliv spojení s atentátem, podle loni zveřejněných archivních dokumentů o něm přinejmenším věděl.

Soudkyně v pátek rozhodla, že 79letý Posada může být propuštěn na svobodu na kauci 350 000 dolarů. Je to již třetí traktát za necelé dva týdny, které sepsal Castro po dlouhých měsících. Opět se ale nezmínil ani slovem o svém zdravotním stavu. Nicméně podle dostupných zdrojů se zřejmě úspěšně zotavuje ze závažné operace zažívacího traktu, kterou musel podstoupit loni v červenci a která jej donutila předat dočasně pravomoci svému bratru Raúlovi.