Po obvinění amerického producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a obtěžování hereček začaly miliony dalších žen sdílet na sociálních sítích své příběhy o tom, že se cítily být sexuálně obtěžovány nebo napadány. Příspěvky provázel hashtag #MeToo, a ve Francii navíc i hashtag #balancetonporc (Bonznu tě, prasáku). 

"Tato touha posílat muže na jatka místo toho, abychom pomohli ženám být nezávislejší, pomáhá nepřátelům sexuální svobody," uvedlo nyní v prohlášení pro francouzský deník Le Monde 100 žen, včetně čtyřiasedmdesátileté ikony francouzského filmu Catherine Deneuveové.

Dan Johnson
Oběť kampaně MeToo? Nařčený kongresman z Kentucky se zastřelil

Právo člověka "dotírat" je nezbytnou součástí sexuální svobody, uvedly signatářky prohlášení. Kampaň #MeToo označily jako "puritánství". Informuje o tom agentura Reuters. 

Francouzská ministryně Marlene Schiappaová, kterou francouzská vláda pověřila ostře zakročit proti násilí páchanému na ženách, uvedla pro Reuters, že Weinsteinův skandál přinutil přehodnotit postoj k sexuálnímu obtěžování i Francii, byť je to země, která sama sebe ráda vidí jako zemi romantického svádění.

Harvey Weinstein
MeToo. Největší revoluce v Hollywoodu za 50 let

Schiappaová proto spustila celorepublikové konzultace k návrhu nového zákona, který má obsahovat konkrétní kroky, týkající se boje proti sexuálnímu obtěžování na ulicích.

Koncem října narušili demonstranti v Paříži zahájení retrospekce celého díla francouzsko-polského režiséra Romana Polanského, proti němuž byla vznesena nová obvinění ze znásilnění.

Rachel Crooksová, Jessica Leedsová a Samantha Holveyová. Nejen tyto tři ženy údajně obtěžoval Donald Trump.
Tři ženy, které údajně obtěžoval prezident Trump, chtějí kauzu opět otevřít

Podle Deneuveové a ostatních signatářek otevřeného dopisu, včetně spisovatelek a novinářek, ale zašla situace příliš daleko. "Tahle samozvaná (internetová) justice ztrestala řadu mužů tím, že je připravila o práci a donutila k rezignaci, když všechno, čeho se dopustili, bylo, že se dokli ženského kolena, pokusili se ukrást jeden polibek nebo mluvili o důvěrných záležitostech při pracovním obědě. Hájíme právo dotírat, protože je životně důležité pro sexuální svobodu," uvedly francouzské signatářky.