Křesťanskodemokratická unie Německa (CDU) Angely Merkelové a jejich spojenec, Křesťanskosociální unie Bavorska (CSU), získaly podle německých volebních výsledků jen 33 procent hlasů, z čehož 26,8 procenta připadlo CDU a 6,2 procenta CSU.

Konečné výsledky:CDU/CSU (33,0 %), SPD (20,5 %), AfD (12,6 %), FDP (10,7 %), Levice (9,2 %), Zelení (8,9 %). Stránky centrální volební komise ZDE.

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Martina Schulze, která byla až dosud součástí velké koalice s křesťanskými demokraty, spadla na historické minimum 20,5 procenta.

Vzestup naopak zaznamenala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která s 12,6 procenta hlasů obsadila třetí příčku a poprvé vstoupí do německého parlamentu.

Alexander Gauland, Alice Weidelová a Jörg Meuthen
Ze vstupu AfD do spolkového sněmu jde na Němce úzkost, píší média

Merkelová v prvních rozhovorech s novináři odmítla menšinovou vládu, ale zatím neuvedla, zda se jí podaří vytvořit novou vládu do konce roku. "Mým záměrem je, abychom měli v Německu stabilní vládu," uvedla v televizní povolební debatě bez bližších podrobností.

Sestavit "Jamajku" nebude snadné 

Podle agentury DPA je pravděpodobné, že CDU/CSU bude muset zkusit vyjednat novou trojstrannou koalici s potenciálně rozporuplnými partnery. Nejspíš půjde o koaliční rozhovory se stranou Zelených, která obdržela 8,9 procenta hlasů, a s liberálními demokraty (FDP), kteří se vracejí do spolkového sněmu po čtyřech letech s 10,7 procenta hlasů. Možnému uskupení těchto tří stran se začalo přezdívat "Jamajka" podle jejich barev, které připomínají složení barev na jamajské vlajce: Žlutá, zelená a černá.

Sociální demokraté mezitím už vyloučili opakování velké koalice a oznámili odchod do opozičních lavic.

Martin Schulz gratuluje k vítězství Angele Merkelové
Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

Pokud by se skutečně naplnila prognóza koalice CDU/CSU s FDP a Zelenými pod vedením Merkelové, získalo by tak toto vládní uskupení v novém Spolkovém sněmu asi 700 poslanců a mělo těsnou parlamentní většinu. 

Sestavit koalici ale nebude snadné, což naznačila už první povolební televizní debata, při níž se lídři FDP, Zelených a CSU hned několikrát střetli. Vedoucí představitelka strany Zelených také už varovala, že koaliční jednání budou složitá. "Nejsme jednoduchý partner," uvedla.

AfD navzdory

Nedělní volební výsledky podle Merkelové znamenají ale také to, že CDU-CSU musí začít usilovat o voliče, kteří přešli k pravicové AfD, a přesvědčit je, že nejsilnější strana "naslouchá jejich starostem a obavám a především provádí dobrou politiku", řekla Merkelová. 

AfD sebrala při volbách mimo jiné 21 procent voličů, kteří v roce 2013 hlasovali pro CDU/CSU. Ve východní části Saska se stala dokonce nejsilnější stranou těsně před CDU. Jejím programem je protiislámská a protiunijní politika a skeptický přístup k boji s klimatickými změnami (mezi její příznivce patří i bývalý český prezident Václav Klaus). Ve Spolkovém sněmu by měla obsadit víc než 90 křesel. 

Václav Klaus
Klaus: Zisk protiimigrační AfD je úžasný výsledek

Podle Ústřední rady Židů v Německu je prudký nárůst podpory AfD "největší výzvou pro poválečné Německo". Ještě v neděli večer vyšly do ulic řady německých měst stovky demonstrantů protestovat proti volebnímu úspěchu této strany.