Pětačtyřicetiletý Kadyrov vládne v Čečensku železnou rukou už od roku 2007. „Myslím, že nadešel čas, abych (odstoupil od moci),“ prohlásil Kadyrov v přednahraném videu. Čečenský vůdce je jednou z nejmocnějších osob v Rusku a má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem. Naposledy se oba muži setkali 5. srpna v Soči.

Poslední rozloučení s bývalým vůdcem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, 3. září 2022.
Tisíce Rusů se rozloučily s bývalým prezidentem SSSR Gorbačovem. Putin chyběl

„Jsem ohledně toho skeptický. Podobné věci (Kadyrov) říkal už v minulosti,“ uvedl Ivan Klyszcz, odborník na Kavkaz z Institutu politických studií v Estonsku. „Taková prohlášení většinou přicházejí, když chce něco od Putina, třeba jen to nejmenší vyjádření podpory,“ dodal Klyszcz.

Neobvyklé načasování

Podle analytiků je načasování prohlášení, v době největší války v Evropě od roku 1945, poněkud neobvyklé. Kadyrov sehrál důležitou roli v propagování ruských válečných zájmů na Ukrajině, mimo jiné verboval jednotky, které bojují po boku ruské armády v sousední zemi.

Dvě americké válečné lodě propluly 28. srpna 2022 mezinárodními vodami Tchajwanského průlivu
Americké křižníky plují kolem Tchaj-wanu. Na provokace zareagujeme, varuje Čína

„Pokud Kadyrov říká pravdu a skutečně dobrovolně odstupuje, bylo by to bezprecedentní. Poselství celého (ruského) systému kvůli válce na Ukrajině je nyní 'setrvejte bděle na místech',“ napsal na svůj twitterový účet ředitel analytické platformy Riddle Russia Anton Barbašin.

Kadyrovův systém v Čečensku byl mnohokrát obviněn z rozsáhlého porušování lidských práv nebo objednávání politických vražd svých oponentů jinde v Evropě.