„Oficiálně prohlašuji, že pokud se bez vašeho vědomí objeví na vašem území kdokoliv, ať už z Moskvy nebo ze Stavropolu, zahájíte cílenou palbu. Musejí s námi počítat," prohlásil prý Kadyrov na poradě se svými podřízenými. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na záznam z čečenské televize.

Kreml prý o Kadyrovových vyjádřeních neslyšel, a tak nemůže reagovat. „O tom bohužel nic nevím, a tak nemohu nic říci. Slyším o tom poprvé," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Kadyrova rozzlobil nedělní zásah policejního komanda z jihoruského Stavropolu v čečenském hlavním městě Groznyj, kde maskovaní policisté zastřelili Čečence, na kterého byl vydán federální zatykač a který se prý pokoušel prorazit autem policejní zátaras.

Zastřelení čečenského občana

Podle čečenské verze ale cizí ozbrojenci zastřelili řádného občana bez vědomí místních úřadů – a zrovna během zápasu Kadyrovových fotbalistů s moskevským klubem. Střelba prý vyděsila pokojné obyvatele i zahraniční podnikatele a turisty.

Podle Kadyrova podnikli stavropolští policisté svou akci nezákonně. Nic takového se napříště v Čečensku neodehraje. „Ti, kdo si myslí opak, se pletou. Moc draze jsme zaplatili za mír a pořádek," dodal v narážce na dvě války ruských vojsk s čečenskými separatisty.

Kreml podle kritiků ruských poměrů ponechává už roky Kadyrovovi v Čečensku volnou ruku na oplátku za ostentativně hlásanou loajalitu a pacifikaci neklidného regionu. Čečenský vládce se těší i štědrým dotacím, které zlé jazyky přirovnávají k válečným reparacím.

Podle Kadyrova už minuly časy, kdy bylo možné beztrestně unášet a vraždit Čečence. To už se ale nebude opakovat a viníci budou potrestáni, protože v Čečensku vládne zákon.

Kontrola vlastního území

„Jste-li pánem svého území, musíte jej kontrolovat. Už toho bylo dost! Ponižovali nás, uráželi. Neschvalovali jsme ústavu proto, aby nás zabíjeli," řekl čečenský vůdce.

Ruská média v souvislosti s Kadyrovovými výroky připomínají, že moskevští vyšetřovatelé březnové vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova marně žádali Groznyj o výslech „klíčového svědka", možná objednavatele Němcovovy vraždy Ruslana Geremejeva, který se prý dlouho skrýval v jedné čečenské vsi pod ochranou ozbrojenců Kadyrovova nejbližšího spolupracovníka Adama Delimchanova.

Z Němcovovy vraždy, spáchané pár kroků od Kremlu, je obviněna pětice Čečenců. Ti ale vinu popírají. Advokáti, zastupující Němcovovy potomky, dnes požádali, aby vyšetřovatelé vyslechli i samotného Kadyrova a jeho nejbližší okolí.

Podle některých komentátorů ale není jisté, zda „čečenská stopa" opravdu vede do Čečenska, anebo je dílem ruských tajných služeb, které soupeří o moc a žárlí na Kadyrovovo výlučné postavení.