V Čečensku čelí gayové poslední dobou masivnímu pronásledování. Řada z nich se skrývá v Rusku, tam ale také nejsou v bezpečí. Hledají proto azyl v zahraničí.

Aktivisté ruské LGBT komunity (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) jsou v kontaktu s pěti zeměmi, z toho dvě nejsou členy EU. Devět mužů již dostalo víza. Dva z nich odjeli do Litvy, která jim podává pomocnou ruku.

„Je potřeba jim pomoci, jelikož trpí," řekl ministr zahraničí Litvy Linas Linkevičius pro BBC. Nemůže prý zatím říci, které další země pomáhají, ale označil je za „spojence."

Rozhodnutí jeho země je „jasná zpráva" pro Rusko, protože Litva se „stará o ruské občany, kteří trpí."

Vláda přitom tvrdí, že homosexuálové neexistují. Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že požádá o vyšetření událostí.

Podle BBC ruská LGBT komunita pomáhá zatím 43 lidem z Čečny, většina z nich se prý musí skrývat.

„Nemůžeme ztrácet čas tím, že jim úřady odmítnou dát víza," řekl mluvčí komunity, který chce zůstat v anonymitě. „Nemůžou být v Rusku moc dlouho, nevíme, jestli je to pro ně bezpečné."

Zpráva o masivních pogromech na homosexuály v zemi, kde vládne militantní spojenec prezidenta Vladimíra Putina Ramzan Kadyrov se poprvé objevily v dubnu. Podle zpráv ruských novin Nová Gazeta mají pogromy více než sto obětí – gaye, nebo osoby jen obžalované z homosexuality. Kadyrovy vojáci je věznili a mučili, minimálně tři při tom zemřeli.

Video: koncentrační tábory pro gaye