K incidentu došlo v galerii florentského paláce Palazzo Strozzi v neděli ve 13 hodin, když světoznámá umělkyně představovala svou exhibici.

Právě tehdy totiž jednapadesátiletý Čech popadl jeden z obrazů, údajně portrét samotné autorky, a udeřil jim Abramovičovou do hlavy. Přesněji řečeno jí plátno prorazil doslova skrz hlavu. Zatímco umělkyně vyvázla bez zranění, útočník byl na místě zatčen.

Abramovičová se podle svých vlastních slov nejprve domnívala, že jí muž nese obraz darem. Po incidentu požádala, aby se s útočníkem mohla setkat, a když se dozvěděla, že ho motivovaly umělecké pohnutky, čin veřejně odsoudila.

„Násilí směřované proti ostatním není uměním. Kdysi jsem také byla mladou neznámou umělkyní, ale nikdy jsem nikomu neublížila. Během své práce se vystavuji různým situacím, při nichž riskuji svůj život. Vždy se ale jedná výhradně o mé rozhodnutí a podmínky si tak stanovuji sama,“ citoval umělkyni italský deník La Repubblica.

Nahota a falešné dolary

Florentské úřady sice zatím jméno útočníka nezveřejnily, podle florentského vydání deníku Corriere della Sera se však jedná o jednapadesátiletého Václava Pišvejce.

Muž, který sám sebe označuje za umělce, poprvé upoutal pozornost Italů v roce 2012, kdy pokryl zdi bývalého kláštera svaté Uršuly v centru Florencie falešnými dolary. O dva roky později navršil dolary na zem v ulici Zannetti nedaleko florentského dómu a na haldu falešných bankovek si lehl nahý. V roce 2015 se obnažil i u katedrály Santa Maria del Fiore.

Jednasedmdesátiletá srbská umělkyně, jež trvale žije v americkém státě New York, se proslavila často velmi kontroverzními performancemi, při nichž zkoumala fyzické limity lidského těla a hranice mysli. Svoji první zahraniční výstavu Warm Cold uskutečnila roku 1975 ve skotském Edinburghu.