Do země přitom Češi přicestovali jako turisté. Petici je možné podepsat přes internet, kde byl také zveřejněn text dopisu.

Tři čeští občané byli zadrženi v zambijském hlavním městě Lusace poté, co fotografovali na letišti. Následně u nich byly nalezeny snímky, které policie považuje za rizikové. Místní média v říjnu napsala, že Češi byli obviněni ze špionáže, protože u nich byly nalezeny tři náčrtky vstupu do dvou vojenských kasáren a na leteckou základnu, kterých by mohly využít cizí mocnosti. České velvyslanectví v zimbabwském Harare tehdy uvedlo, že důvodem obvinění je pořízení čtyř snímků z veřejně přístupných komunikací.

Podle textu dopisu, který se odvolává na „dostupné informace“, trojici Čechů 12. října zastavila vojenská policie nedaleko sídla zambijských vzdušných sil (ZAF), když fotografovali staré letadlo československé výroby na sloupu před sídlem ZAF. Týž den jim byly zabaveny fotoaparáty a cestovní pasy. O dva dny později se Češi dobrovolně dostavili na policii s cílem vysvětlit nedorozumění. Byli ale vzati do vazby.

Soud trojici 21. října propustil na kauci. Obvinění však stažena nebyla. Podle dřívějšího oznámení českého velvyslanectví v Harare čeští občané popřeli, že by vojenské náčrtky pořizovali.

Autoři dopisu zambijskému prezidentovi dále upozorňují, že Češi strávili v policejní vazbě ve „velmi špatných podmínkách“ sedm dní. Bylo tak prý porušeno jejich právo na spravedlivý proces, neboť ve vazbě lze strávit maximálně 48 hodin. Zambijského prezidenta Satu pisatelé žádají, aby „zrušil zadržení“ trojice Čechů.

Česko nemá ambasádu přímo v Zambii a příslušným kontaktním úřadem je právě velvyslanectví v Zimbabwe. Česká diplomacie v říjnu uvedla, že kauza se od začátku jeví jako manipulativní. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tehdy řekl, že Češi podle něj doplácejí na to, že v Zambii je boj mezi tajnými službami a v takových situacích se vždy hodí existence vnějšího nepřítele.