Americká mateřská loď vyvolala slovní přestřelky již minulý týden, kdy se sice pohybovala v blízkosti Austrálie, ale prezident Donald Trump prohlásil, že ji vyslal k severokorejským břehům, aby dal najevo sílu severokorejskému diktátorovi Kim Čong-ilovi. Severní Korea se minulý týden pokusila neúspěšně odpálit další balistickou raketu.

Severokorejský režim na přítomnost amerického námořnictva reagoval prohlášením ve stranickém deníku Rodong Sinmun, že „Spojené státy by měly zvážit katastrofické důsledky svého bláznivého vojenského provokativního činu". Agresorovi podle stranického deníku nečeká nic lepšího, než mrtvoly a smrt.

Marine Le Penová má možná lepší výsledky v průzkumech, než potom ve volbách.
Marine Le Penová. Kam se na ni hrabe Donald Trump

K americké válečné lodi se připojila japonská vojenská plavidla. Cvičení se odehrává v době, kdy hrozí, že KLDR provede další jaderný test a pokusí se o odpálení dalších balistických střel. Čína se podle svého prezidenta obává, že by politický konflikt mohl přerůst v konflikt ozbrojený. „Doufáme, že všechny strany se zdrží neuvážených kroků se neudělají nic, co by zhoršilo napjatou situaci na poloostrově," řekl čínský prezident.

Japonský premiér Šinzo Abe sdělil, že celou záležitost důkladně prodiskutoval s americkým prezidentem. „Doufáme, že Severní Korea projeví zdrženlivost," řekl japonský šéf vlády.

František Rajtoral spáchal sebevraždu. U Doosan arény vzniklo pietní místo.
Úmrtí Rajtorala: fanoušci zapalují svíčky. Nezapomeneme, zní z Viktorie

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Moon Sang-gyun sdělil, že i jeho země je s USA v kontaktu. „Jihokorejští a američtí vojáci jsou plně připraveni na případný jaderný test KLDR." Satelitní snímky severokorejské střelnice ukázaly, že na polygonu od minulého týdne probíhají „jisté činnosti". Není z nich ale zřejmé, jestli se jedná o přípravy dalšího atomového výbuchu, nebo běžné operace.

Zdroj: Youtube