Katalánští separatisté doufají, že po loňském neúspěšném pokusu vytvoří novou hybnou sílu, která je dovede k vytoužené nezávislosti, současně chtějí vytvořit tlak na propuštění uvězněných politiků, kteří byli za svou účast v nelegálním loňském referendu obviněni ze vzpoury.  

Katalánský premiér Quim Torra zdůraznil, že přestože je prioritou nezávislost, bude se snažit poukazovat i na situaci „politických vězňů“. „Nepřijmu rozsudky a budu apelovat na všechny svobodné občany, aby je také nepřijali,“ prohlásil.

Torra minulý týden zahájil novou kampaň za nezávislost regionu. Masivními demonstracemi, jako byla ta dnešní, chce donutit centrální vládu k povolení referenda o sebeurčení Katalánska. Zdůraznil nicméně, že chce o této otázce jednat a odmítá násilí.

Odpůrci mluví o zneužití události

Ne všichni však se separatisty souhlasí. Bohatý region na severovýchodě Španělska je však podle červencového průzkumu veřejného mínění, který provedla vládní agentura Centre d'Estudis d'Opinió, v otázce nezávislosti rozdělený prakticky na polovinu. Pro odtržení od Španělska by hlasovalo 46,7 procenta obyvatel regionu a proti 44,9 procenta. Podle jejich odpůrců si separatisté Diadu přivlastnili a zneužili jí pro své cíle.

„Diada by měla být autonomní oslavou pro všechny Katalánce, ale nacionalisté ji unesli a obrátili jí na den vyloučení, nenávisti a útoku na Španělsko,“ napsal na twitteru barcelonský rodák Albert Rivera Diaz, který vede stranu Ciudadanos. Ta sama sebe označuje za středolevou nenacionalistickou stranu, která hájí užívání španělštiny a odmítá katalánský nacionalismus.

„Ačkoli separatisté ukazují, že jsou nejvíce organizovanými politickými silami v regionu, nevysílají jasnou zprávu,“ řekl k tomu agentuře AFP Oriol Bartomeus, profesor politických věd na Autonomní univerzitě v Barceloně.