Královská mincovna uvedla, že Hawkingova mince je první z nové série, která má oslavit britské inovace ve vědě. V minulých letech britské mince také připomínaly Sira Isaaca Newtona a Charlese Darwina.

Na lícové straně mince je soustřednými kruhy vyobrazena černá díra, uvedeno Hawkingovo jméno a zápis rovnice, kterou vytvořil spolu s izraelským teoretickým fyzikem Ja'akovem Bekensteinem, a která popisuje entropii, neboli míru neuspořádanosti černé díry. Rub pak tradičně nese portrét královny Alžběty II spolu s informací o nominální hodnotě.

Edwina Ellisová, která novou sběratelskou minci navrhla, uvedla, že jí inspirovala humor, který Hawking použil při jedné ze svých přednášek, aby publiku vysvětlil, o čem černé díry jsou. „Chtěla jsem napasovat velkou černou díru na malou minci. Přála bych si, aby byl stále zde a zasmál se nad tím nápadem,“ řekla.

Přestože Hawking nebyl prvním vědcem, který předpověděl existenci černých děr, jeho rovnice, jako je ta na minci, věrohodně dokázaly jejich existenci ve vesmíru. Objev, že entropie černé díry souvisí s její oblastí, což znamená, že když do ní něco spadne, zvětší se její plocha, byl pak jedním z jeho největších přínosů ke zkoumání tohoto vesmírného fenoménu.

Hawking byl také prvním, kdo objevil, že černé díry ve skutečnosti nejsou úplně černé, ale ve skutečnosti pomalu ztrácí tepelnou energii, kterou vyzařují do vesmíru. Fenomén, který jako první teoreticky popsal, se po něm nazývá Hawkingovo záření.

Status kulturní ikony, který Hawking získal díky své populárně-naučné knize Stručná historie času a mnoha mediálním vystoupením, pak pomohl otevřít brány kosmologie a teoretické fyziky široké veřejnosti. Jen knihy Stručná historie času se během dvou desetiletí od jejího prvního vydání v roce 1988 prodalo po celém světě více než 10 milionů výtisků.

Veřejně známým se stal i díky svému nevyléčitelnému onemocnění. Už v roce 1963 v jeho 21 letech mu lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Lékaři mu tehdy předpovídali pouhé dva až tři roky života.

Přestože se díky postupu nemoci mohl od roku 1968 pohybovat pouze za pomoci vozíku a od roku 1985 mohl komunikovat jen prostřednictvím speciálního počítače, překonal jejich předpovědi o víc než půl století. Zemřel 14. března 2018 ve věku 76 let.

Stříbrné a zlaté verze jsou již vyprodané

Královská mincovna vydala pamětní padesátipencovou minci na Hawkingovu počest v několika verzích. Nejlevnější, za kterou zájemce zaplatí 10 liber (299 korun), je vyrobena z mědiniklu, slitiny mědi a niklu, která se používá i k výrobě běžných oběžných mincí stříbrné barvy. Tato varianta je rovněž jediná, která je stále k dispozici.

Luxusnější limitované edice vyrobené z drahých kovů jsou již navzdory své vyšší ceně beznadějně vyprodané. Mincovna nabídla dvě stříbrné varianty. Za stříbrnou minci vyraženou v počtu 5500 kusů chtěla 55 liber (1644 korun) a ze stříbra ve vysokém lesku pak 95 liber (2840 korun). Těchto bylo vyraženo jen 2500 kusů.

Pro skutečné fajnšmekry mezi sběrateli si však připravila čtyřsetkusovou edici mince vyražené ze zlata s luxusní dřevěnou krabičkou. V tomto případě však museli zájemci sáhnout do peněženky pro 795 liber (23 763 korun).