Solární elektrárna bude už brzy stát pouhých sto metrů od kovové kopule – takzvaného sarkofágu. Ten brání dalšímu úniku radiace ze zbytků Černobylu. Solární panely by údajně do místní sítě měly dodávat jeden megawatt energie.

„Tato solární elektrárna může pokrýt spotřebu středně velké vesnice,“ prohlásil pro agenturu AFP šéf společnosti Solar Chernobyl Yevgen Varyagin. To by odpovídalo energii pro zhruba dva tisíce domácností.

Cena nového zařízení je odhadována na zhruba jeden milion euro (cca 25 a půl milionu korun).

Kvůli radioaktivnímu prostředí v okolí bývalé elektrárny jsou pro stavbu vyžadována velká preventivní opatření. To mimo jiné znamená pokládání solárních panelů na betonové desky, nikoliv na zem, jak je u solárních panelů zvykem. Jakékoliv kopání a vrtání je na území stále přísně zakázáno.

| Video: Youtube

Zařízení bude po dokončení obsahovat 3800 fotovoltaických panelů a bude se rozkládat na ploše asi 16 tisíc metrů čtverečních.

Konstrukci začali budovat 1. listopadu minulého roku a dokončená by měla být v rámci několika příštích týdnů.

„Kousek po kousku chceme černobylskou zónu využívat. Nemusí to být černá díra uprostřed Ukrajiny,“ konstatoval Varyagin už v loňském roce.

Černobylský sarkofág ukrývá atomovou radiaci způsobenou výbuchem v roce 1986. Podle odhadů odborníků lidé kvůli silné radiaci nebudou moci území znovu obydlet dalších 24 tisíc let. Při neštěstí zemřelo 31 osob, dalších několik až desítek tisíc zemřelo na následky radioaktivního spadu. Světová zdravotnická organizace odhaduje úmrtí asi 9000 lidí, naproti tomu nevládní nezisková organizace Greenpeace odhaduje až 90 tisíc.