„Vždycky volím v jiných volbách, ale nevidím žádný smysl hlasovat v těch evropských," řekla AFP jedna z voliček v Bratislavě.

„Většina obyvatel si myslí, že Slovensko má prospěch ze vstupu do EU před deseti lety se svobodou pohybu a společnou měnou, ale že není nutné tyto výhody znovu potvrzovat hlasováním" podotkl analytik z institutu Focus pro průzkum veřejného mínění Martin Slosiarik.

Podle AFP stejný názor zaznívá ve všech deseti zemích střední a východní Evropy, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004 a které jsou zastoupeny 199 z celkového počtu 751 poslanců v Evropském parlamentu.

V Polsku, které je největší zemí v regionu s 38 miliony obyvatel a 51 poslanci v Evropském parlamentu, lidé podle politologa polské akademie věd Stanislawa Mocka nechápou, jaký vliv na jejich životy má činnost parlamentu unie. Jejich povědomí o evropských institucích je prý velmi nízké.

„Nemám nač si stěžovat ohledně Evropské unie nebo Evropského parlamentu. Nevěřím ale kandidátům, kteří by měli reprezentovat moji oblast," řekl AFP 28letý počítačový odborník Szymon Kornacki. „Nemám koho volit. Kandidáti myslí jen na svou vlastní kariéru a nemají o Polsko opravdový zájem," řekla 31letá Katarzyna Krolaková, která šla k volbám v roce 2009.

Podle 23letého prodavače ve Varšavě Wojciecha Tabaky volby slouží pouze k tomu, aby si poslanci naplnili vlastní kapsy. „Každopádně my o ničem nerozhodujeme," do­dal.

#flash|https://g.denik.cz/1/a8/volby-eu-800x520-09-14-part1.swf|600|390|AMXQ#