Indonéský ostrov Derawan, na který v posledních letech míří stále více turistů, je jedním z posledních míst, kde je možné zakoupit výrobky ze želvoviny.

„Nebudeme tolerovat nelegální obchod. Ti, kteří s tím nepřestanou, čeká vyšetřování a vězení. Dnes je poslední den na odevzdání kontrabandu (želvoviny),“ upozornil představitel místní vlády, regent Agus Tomomo.

Spálení želvoviny je tak výsledkem dlouhé utajené operace a snaha o vyhlazení obchodu s nelegálním materiálem a výrobků z něj. „Zákaz obchodu s výrobky ze želvoviny spolu s pokračujícím monitoringem trhů jsou zásadní kroky k ochraně populace karet pravých,“ vysvětlil Tomáš Ouhel, koordinátor skupiny Wildlife Guards.

Symbolické pálení 

Kareta pravá (Eretmochelys imbricata) je jedním z nejohroženějších druhů mořských želv na světě. Jejich množství se za poslední století snížilo o 80 procent kvůli intenzivnímu obchodu a popularitě výrobků z želvoviny. Zbývající populace karet pravých je odhadována na 8 až 15 tisíc hnízdících samic.

Spálení kontrabandu v ohni má zároveň výrazný symbolický význam. Želvovina se totiž získává tak, že chycená zvířata do sítí jsou vytažena a za živa jsou jim pomocí ohně staženy pláty z krunýře. Některé želvy zemřou přímo na místě, ostatní později na následky infekce.