Privilegované postavení Česka v regionu střední a východní Evropy nemusí trvat věčně. Mezi skokany dekády totiž Bulharska, Rumunska a Srbska patří také Slovensko, které si polepšilo o téměř tisíc bodů. Celkových 6198 bodů mu pak stačilo na 38. místo, díky čemuž přeskočilo 40. Polsko.

Na druhou stranu Češi dohánějí Západoevropany. Na 17. Němce ztrácejí už jen 133 bodů, od desátých Rakušanů méně než čtyři stovky bodů, Francouze už dokonce přeskočili. Tím se už dotýkají světové špičky, mezi které patří zejména euroatlantické země s chladným klimatem. Mezi ně se vklínila dvanáctá Kostarika. Žebříček totiž zohledňuje jak objektivní kritéria, jakými jsou průměrná délka života či HDP na hlavu, tak i subjektivní hodnocení míry korupce, svobody a štědrosti.

Nešťastné mobily

Z těchto příčin se v žebříčku v posledních letech propadají Spojené státy, které klesly na 19. pozici těsně před Českou republiku. Pocit štěstí ztrácejí zejména američtí školáci. „Pokles štěstí a duševního zdraví v USA vypadá paradoxně. Američané by podle všeho měli být šťastnější než kdykoli předtím. Nezaměstnanost i násilná kriminalita je nízká a příjem na hlavu roste,“ podivila se spoluautorka studie Jean Twengeová. Podle ní tkví hlavní příčina v tom, že mladí Američané tráví čím dál tím více času u obrazovek telefonů a méně spí, čtou knihy a obecně jsou ve společnosti jiných lidí.

Nejhlouběji se za posledních 11 let propadli obyvatelé Venezuely, Sýrie, Jemenu, Ukrajiny, ale i Řecka, Indie, Itálie a Španělska. Nejnešťastnější jsou lidé v Afghánistánu, Tanzanii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice. Jižní Asie je podle žebříčku dokonce méně šťastná než subsaharská Afrika.

Pivo. Ilustrační foto.
Češi jsou na špici v pití alkoholu. Psycholog: Volí ho raději než odbornou pomoc