Podle českého Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLU), který tento malý satelit vyvinul ve spolupráci s českými firmami a univerzitami, funguje správně.

Ilustrační foto.
Vědci našli obří černou díru velkou jako 17 miliard Sluncí

Velikost družice se na orbitě zvětší na rozměry 10x10x35 cm. Váží 2 kg.

„Potvrzuji za celý tým VZLUSAT-1, že družice je po stránce komunikace a systémů platformy plně funkční," uvedl na svém webu VZLU. „Probíhá oboustranná datová komunikace. Výklopné systémy byly vyklopeny přesně podle požadavku. Optika zatím dle požadavku zůstává zaklopena," dodal.

Vědci nanodružice VZLUSAT-1 vyslali do vesmíru s jasným cílem. V kosmu bude provádět experimenty a ověřovat nové technologie na oběžné dráze Země. Na palubě pak má miniaturizovatý rentgenový dalekohled a kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace.

Raketa s nanodružicemi odstartovala v pátek časně ráno z indického kosmodromu na ostrově Šríharikota v Bengálském zálivu. Spolu s českou a indickou družící podle agentury Reuters vynesla do kosmu i aparáty ze Slovenska, Rakouska, Belgie, Lotyšska či Litvy.

Družice vyšla na několik desítek milionů korun. Spolufinancovaly ji Technologická agentura ČR, ministerstvo průmyslu a další firmy.

Ilustrační foto
Jsme ve vesmíru sami? NASA objevila deset planet podobných Zemi
Zdroj: Youtube